מפריח היונים - ראיון מיוחד עם הסופר אלי עמיר

עוזי ברוך שוחח עם הסופר אלי עמיר על חיי היהודים בעיראק טרם עלייתם לארץ ישראל. הסרט "מפריח היונים" - ממחיש את הימים ההם.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשע"ד | עודכן: 22:35

לצפייה בראיון באתר יוטיוב לחץ כאן 

הסרט "מפריח היונים" יצא בימים האחרונים לבתי הקולנוע ברחבי הארץ. מדובר במסמך היסטורי מרתק הממחיש לדור הצעיר את שעברו יהודי עיראק טרם עלייתם לארץ ישראל בשנות החמישים.

הסרט, המבוסס על הרומן רב המכר של אלי עמיר, מספר את סיפורו של כאבי (דניאל גד), בן ה- 16, בן למשפחה ציונית המתגוררת בבגדאד.

חזקאל, דודו של כאבי, המשמש כמנהיג במחתרת, נעצר ונעלם לאחר שכתב בעיתונו מאמר נגד הממשלה בעקבות תלייתו של סוחר יהודי חשוב בעיר בסרה. כאבי, שלוקח על עצמו את המשימה לגלות היכן הוא נמצא, מתגייס למחתרת הציונית.

אשתו של חזקאל, ראשל (יסמין עיון), בת ה- 20, משתתפת עם כאבי בחיפושים. לצידו של כאבי במחתרת פעילה גם אמירה בת ה- 15, תלמידה מחוננת ואהבתו הראשונה של כאבי, שמסתירה מאביה (אורי גבריאל), אחד מנכבדי הקהילה, את פעילותה הציונית, עד לבריחתה הפתאומית לישראל. כאבי מגלה בסופו של דבר את מקום הימצאו של חזקאל בעזרתו של כרים (רון שחר), עורך דין מוסלמי וידיד המשפחה.

בדרך לגרדום, מתוך הסרט צילום: רן מנדלסון

בזמן שחזקאל נמק בכלא והתקווה לשחרורו הולכת ומתרחקת, ראשל מוצאת אהבה חדשה. בסופו של דבר, בעקבות שליח מיוחד מישראל והסכמתה של ממשלת עיראק לאפשר ליהודים לצאת, נענים רבים מיהודי עיראק לעזוב.

מה שמזרז את עזיבתם הם שרשרת של פיצוצים בבתי הכנסת, שמטילים עליהם אימה. לאחר אירוע קשה שמטלטל את הקהילה, לא נותר כבר יהודי אחד ברחבי עיראק שלא מסכים לעזוב. כאבי עוזב עם אביו סלמן (יגאל נאור), אמו (אהובה קרן) ואחיו הקטן. מאחור נותרת לבדה ראשל.

הסרט צולם בישראל, כאשר צוות מקצועי גדול, בניצוחו של מיגל מרקין, שיחזר את באגדד של 1950. נצרת, יפו, אבו גוש, ירושלים, דרום תל אביב, עכו ובאר שבע נבחרו כמקומות מרכזיים לצילומים. הבתים, התלבושות האותנטיות והשפה הקימו לתחייה את הרחוב הבגדדי הטיפוסי ואת ההוויה האותנטית המיוחדת של יהודי עירק. רוב השחקנים, צעירים ומבוגרים כאחד, למדו במיוחד את שפתם של יהודי עיראק, שהיא שפה יהודית ערבית מיוחדת.

הסופר אלי עמיר סיפר בראיון מיוחד ומרתק לערוץ 7 על ילדותו כילד בבגדאד, על המחלוקת בקהילה היהודית אם לעלות לארץ ישראל או להישאר נאמנים לשלטון המקומי, והמסר החשוב לדורות הבאים.

אלי עמיר עם הבמאי ניסים דיין צילום: רפי דלויה

"מפריח היונים" -  מפיקים דוד מנדיל, דב קרן, משה אדרי, לאון אדרי, חזי בצלאל, עומרי בצלאל, בימוי ותסריט: ניסים דיין.