רבני אנטוורפן החרדית הגיעו אתמול (רביעי) לבית המשפט הגבוה לחוקה בבריסל כדי להביע את עמדת הקהילה החרדית בכל הנוגע לסוגיית לימודי הליב"ה שמבקש הממשל המקומי לכפות על כלל המוסדות החרדיים בבלגיה.

כזכור, משרד החינוך הבלגי החליט בהחלטה תקדימית לחוקק חוק המחייב גם מוסדות חינוך שאינם מוכרים רשמית במשרד החינוך ללמד לימודים כלליים.

על פי ההחלטה, על כל תלמיד שאינו לומד בבית ספר מוכר, לעבור בסוף השנה מבחן מקיף על חומר הלימודים שלמד בכוחות עצמו, ובמידה ויתברר כי התלמיד לא הגיע להישגים מספיקים, רשאי משרד החינוך לשבץ את התלמיד במערכת חינוכית כפי ראות עיניו.

בעיקרו, החוק החדש נחקק כדי לפתור את בעיית ילדי הצוענים ושאר האזרחים הזרים, שהוריהם דיווחו כי הם הולכים ללימודים בבית הספר, אולם בפועל הם משוטטים ברחובות ומידרדרים לפשע. דא עקא, שהחוק הזה משפיע ישירות גם על תלמידי המוסדות החרדיים.

בדרך כלל הצדדים מגישים את עמדתם בכתב, עם זאת, בית המשפט רשאי במקרים מיוחדים לבקש לשמוע את הצדדים בעצמם. לפני כשלושה חודשים זימן בית המשפט את עורכי הדין לדיון ראשון, ואתמול נערך דיון נוסף, לקראת גיבוש ההחלטה שתיפול כנראה במהלך החודש הקרוב.