ד"ר קידר: להקים 7 אמירויות ביהודה ושומרון

המזרחן ד"ר מרדכי קידר מספר לערוץ 7 על מה שעומד מאחורי האחדות בין הפתח' והחמאס. "שתי התנועות פושטות רגל".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשע"ד

המזרחן ד"ר מרדכי קידר מהמחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן, מתייחס בראיון לערוץ 7 להסכם הפיוס שנחתם השבוע בין החמאס לפתח.

בפתח הראיון הזכיר ד"ר קידר כי יומיים קודם ההסכם, אבו מאזן הודיע שהוא מוותר על הרשות הפלסטינית, מתפטר ומחזיר את המפתחות. "ואז פתאום הוא נופל לזרועות של חמאס מתחיל דף חדש איתם וכל התקוות האופטימיות של איחוד הרשות הפלסטינית חוזרות כאשר אנשים מתעלמים שכבר היו ביניהם הסכמים שאף אחד מהם לא בוצע וכל מה שהוחלט עכשיו זה לקיים את מה שהיה בעבר".

להערכתו, החמאס והפתח לא יוכלו ליצור מכנה משותף שיחזיק מעמד לאורך תקופה ארוכה, "כאשר הם יצטרכו לחלק את הכסף והמשרות והתפקידים בין אש"ף לחמאס... החמור ביותר יהיה כשהממשלה הפלסטינית תדרוש מחמאס לוותר על הנשר כי לא ייתכן שיהיה במדינה אחת שני צבאות שלכל אחד יש אג'נדה שונה ואויבים שונים או שיטות פעולה שונות וכל צד נוקט צעדים ביטחוניים כשהוא לעצמו".

ד"ר קידר טוען כי ההסכם נותן לישראל גם יתרונות. "לישראל יש את כל הסיבות שבעולם לפשוט על בסיסי כוחות הביטחון הפלסטינים ולהחרים להם את הנשק, כי אם עכשיו חמאס הופכים להיות חלק מהשלטון אז הנשק - המקלעים והרובים - עלולים להגיע לידי חמאס".

"ההסכם הזה", מוסיף קידר, "נותן לישראל את הסיבה לעשות את המעשה היחיד שיפתור את הבעיה אחת ולהתמיד - להקים שבע אמירויות פלסטיניות ביהודה ושומרון, ברמאללה, יריחו, שכם, ג'נין, טול-כרם, קלקיליה ובחברון הערבית, על בסיס החמולות המקומיות בנוסף לאמירות הראשונה שקמה בעזה לפני כשבע שנים".