קבר דוד המלך
קבר דוד המלך צילום: פלאש 90

המתיחות היהודית-נוצרית סביב קבר דוד בעיר העתיקה בירושלים הגיעה אתמול (שבת) לכדי עימות פיזי בין מדריכת סיורים נוצרית לאחת המתפללות שביקשה למנוע צילומים חוזרים ונשנים של נשים יהודיות בעת תפילתן.

בדברים נרגשים סיפרה רינת חן, תושבת מצפה יריחו, ביומן ערוץ 7 על החוויה האישית הקשה אותה חוותה.

השעה הייתה שלוש לערך כאשר חן הגיעה עם נכדתה ובתה לתפילה בקבר דוד. זאת לאחר החוויה המרוממת שחוותה בחג שמחת תורה האחרון ורצונה לחוות התעלות מרבית בסיומם של ימי החגים האחרונים, "התגלתה לעיני הפקרות אישית ולאומית", היא אומרת ומספרת כיצד למקום הגיעו בזו אחר זו קבוצות של נוצרים שצילמו את הנשים היהודיות המתפללות שוב ושוב וזאת על אף שילוט המבקש שלא לעשות כן בשל קדושת המקום. "הן הצטלבו מולנו עם צלבים בגדלים שונים ובלבוש לא צנוע כשמלווה אותן כומר שהגיע עם צלב בגובה של מטר וחצי".

לאחר שהנשים היהודיות הבינו שלא תוכלנה לפעול נגד גלי התיירות הנוצריות שגדשו את המקום הצר החליטו לשבת במעבר הכניסה לחדר הקבר ולסמן לבאות שלא לצלם באצבען תוך כדי תפילה.

חלק מהנשים הנוצריות הבינו את הבקשה וכיבדו אותה, אך לאחר זמן מה הגיעה למקום קבוצה מלווה במדריכה נוצרית שהחלה הודפת את הכיסאות שהוצבו בפתח החדר וקוראת לחברות הקבוצה להיכנס. "אמרתי לה שזה לא בסדר ושמדובר ביום קדוש ובמקום קדוש אבל תוך כדי דיבור הרגשתי שתי ידיים לופתות את הראש שלי ומרימות לי את הפאה. התעשתתי מיד והחזרתי את הפאה למקומה כשביד השנייה ניסיתי להגיע אליה, אבל היא ברחה", מספרת חן ומוסיפה כי לבד מתיירת נוצרייה אחת שהגדירה את המעשה כאגרסיבי נשמעו גיחוכים עולים מכיוונן של הנוצריות האחרות.

חן מוסיפה ומתארת את תחושת ההשפלה הקשה שחשה כאשר עלתה אל הקומה השנייה, המתחם המכונה 'אולם הסעודה האחרונה' ושם חיפשה את המדריכה הנמלטת, "הרגשתי כמו שפוטה, כמו מובלת למולך", היא אומרת ומתארת את המראות במבוכי המבנה כאשר בפינה אחת נוצריות מצטלבות ובאחרת נראה נר תפילה גדול.

לאחר שנואשה מלמצוא את המדריכה התוקפת שבה אל הקומה התחתונה ובכעס פנתה אל השומר היהודי שבמקום ושאלה כיצד יתכן שאין בפני מי להתלונן על אירועים מסוג שכזה. בשלב זה ניגש אליה אדם הנראה כחרדי והורה לה לאפשר לנשים הנוצריות להיכנס למקום באין מפריע וכששאלה אם ידוע לו מה התרחש במקום אך לפני מספר דקות השיב ואמר שאכן ידוע לו שהסירה מעליה את הפאה שלה אך תלונות יש להגיש לרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', ולבקש ממנו להציב במקום אישה שתסייע לנשים להתמודד שכן 'לא על הכול אנחנו יכולים להיות אחראים'.

רינה חן עזבה את המקום ויצאה לסעודה שלישית ולאחריה בצאת השבת החליטה שתשוב למקום על מנת לספר את סיפורה למקיימי 'סעודת דוד המלך'. רק לאחר שסיפרה את סיפורה ניגשה אל תחנת המשטרה להגיש תלונה על האירוע כולו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו