מדליק משואה - חיים הרצל

חיים הרצל (שלגו) נולד בשנת 1937 בבודפשט, בירת הונגריה, בן יחיד להוריו ראובן (רודולף) שלגו ואוגניה (ז'ני) לבית הרצל.

בשנת 1943 נלקח אביו של חיים למחנה עבודה סמוך לבודפשט. "אימא ואני הלכנו לבקר את אבא במחנה. היד שלי הייתה קטנה, וכך הצלחתי להעביר לו אוכל דרך הגדר. זו הייתה הפעם האחרונה שראיתי את אבא. לאחר שנים נודע לי שאבי נלקח לעבודות כפייה בשורות הצבא ההונגרי בחזית המזרחית וימים אחדים לפני תום המלחמה נספה, כשהיה שבוי, בצעדות המוות".

באוקטובר 1944, עם עלייתו של פרנץ סלשי לשלטון בהונגריה, החלו כנופיות צלב החץ לרצוח אלפי יהודים ברחובות בודפשט. בדצמבר 1944 רוכזו בגטו כ-100,000 מיהודי העיר. הרצל ואמו התגוררו מחוץ לגטו, אך באחד הלילות נכנסו אנשי צלב החץ לבית ולקחו את אמו. "התחבאתי מתחת למיטה. ככה לא מצאו אותי". חיים לא ראה עוד את אמו.

לאחר ימים מספר הגיעה לביתו דודתו צרי שחיפשה מקלט. צרי ובן זוגה שמשון ניצלו ב"בית הזכוכית" בבודפשט שנציגות שווייץ שכנה בו. צרי העבירה את חיים לאמו של שמשון, גולדה גרובר, והצליחה להשיג לחיים מסמכים שיאפשרו לו להיכנס לבית יתומים, אך חיים סירב ועבר עם גולדה גרובר לאחד הבתים שנהנו מחסות דיפלומטית של שוודיה בזכות חסיד אומות העולם ראול ולנברג ודיפלומטים נוספים.

בינואר 1945 נרצחו חלק מהיהודים שהתגוררו בבתים המוגנים. "הוציאו אותנו לגינה גדולה ליד נהר הדנובה והעמידו אותנו בשתי שורות. אני עמדתי בשורה שהייתה קרובה למים. הגרמנים וההונגרים ירו בכל מי שעמד בשורה הזאת. בין שתי השורות היה שטח פתוח. פרצה מהומה. הרבה אנשים ניסו לחצות את השטח הפתוח ולהגיע לשורה הרחוקה. היו שם המון כלבים והמון חיילים, ורוב האנשים שרצו שם נהרגו. איש זקן אמר לי: 'אתה עוד צעיר, תנסה לרוץ', וכך עשיתי. הייתה לי מזוודה קטנה ביד, אבל החלטתי לעזוב אותה כדי לרוץ מהר. רצתי במהירות, וחציתי את השטח הפתוח. ירו עליי, אבל הצלחתי להגיע לשורה הרחוקה". למחרת, באקצייה הבאה, הועמד חיים בשורה רחוקה מהמים ולא היה צריך להימלט. באותו לילה הגיע הצבא האדום וחיים שוחרר.

בתום המלחמה אימצו צרי ובעלה שמשון גרובר את חיים. בשנת 1947 עלה חיים לארץ ישראל, ודודו שמחה הרצל אימץ אותו. הוא למד בישיבת כפר הרא"ה והיה לרב מלמד בישיבה בנחלים. חיים התחתן עם דבורה שהוא הכיר בימי חברותו בתנועת הנוער בני עקיבא, והשניים הצטרפו לגרעין נח"ל שנקלט בקיבוץ סעד בדרום. חיים ערך את ביטאון תנועת בני עקיבא בישראל ושימש גם שליח תנועת בני עקיבא העולמית באירופה. הוא עסק בארגון העלייה לישראל במסגרת הארגונים "תהילה" ו"נעלה" וסייע לעולים חדשים.

לחיים ולדבורה שישה ילדים ו-19 נכדים.

באדיבות אתר האינטרנט של "יד ושם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו