מלוחם המחתרת עד כסא השר

לוחם המחתרת, יהושע מצא, נלחם בשורות האצ"ל לגירוש הבריטים והקמת מדינת ישראל. יחד עם המדינה הוא התקדם, עד שהגיע לכסא השר.

ישי קרוב , ל' בניסן תשע"ד

מלוחם המחתרת עד כסא השר-ערוץ 7
שני אקדחים
הוצאת ידיעות

שני אקדחים
יהושע מצא
הוצאת ידיעות ספרים, 291 עמ'.

השר לשעבר, יהושע מצא, עבר הרבה אירועים יחד עם הקמתה של מדינת ישראל ולאורך שנות קיומה.

בספר חדש בהוצאת ידיעות ספרים – 'שני אקדחים', מתאר מצא את ימיו במחתרת אצ"ל, את ההתמודדות עם ההגנה והבריטים, את הקמת מדינת ישראל, כניסתו לפוליטיקה, הרצונות, התקוות, האכזבות וכן את מינויו כשר ועד פרישתו מהחיים הפוליטיים והחיים שאחרי הכנסת.

בפירוט רב ובמקצועיות ספרותית, מתאר מצא את הימים באצ"ל. הוא מתאר כיצד רצה להצטרף לשורות המחתרת, המבחנים והאימונים שעבר.

הוא לא מוותר האירועים הפחות נעימים שעברו עליו כלוחם, בעיקרם ה'סזון' – המלחמה של ההגנה במחתרות האחרות, מלחמה שכללה הסגרה לבריטים, אלימות ועוד.

לא פשוט להיות נער לוחם במחתרת. הבריטים מחד רודפים אחריהם, אנשי ההגנה בפיקודו של בן גוריון מסגירים אותם, וכמובן ההתמודדות מול ההורים, המשפחה והחברים. אבל כשאר חבריו למחתרת, הוא צלח את השנים האלו שהביאו בסופו של דבר להקמת מדינת ישראל.

בהמשך הצטרך מצא לשורות החירות שהפכה מאוחר יותר לליכוד, היה לראש הסניף בירושלים והיה פעיל מרכזי במפלגה עד שנבחר לכהן כחבר כנסת.

מצא מספר על אכזבותיו כאשר רצה להתמנות לשר ועל הפוליטיקה שכמו היום, גם אז כרסמה בחלקות טובות והפכה את החיים הפשוטים לחיי כבוד והתמודדות מול היריבים הפוליטיים.

בספר מתואר גם שלטון הליכוד וההבדל בין המנהיגים השונים – החל ממנחם בגין, דרך יצחק שמיר ובבנימין נתניהו וכלה באריאל שרון – ממנו נחל אכזבה גדולה.

סיפור חיים מעניין של אדם ציוני שלחם למען הקמת מדינת ישראל בהיותו במחתרת, ויחד עם המדינה גדל, התפתח, הגיע למקומות מהחשובים ביותר במוסדות השלטון וגם לאחר מכן ממשיך לעשות למען המולדת והעם.