מצנע לירושלים
מצנע לירושלים חייבי

60 תצלומים נדירים אשר צולמו על ידי הצלם יחיא חייבי בתימן בשנים 1944-1930 מוצגים לראשונה בתערוכה בבית טיכו בירושלים.

התצלומים מתארים רגעים מפעימים בחיי היהודים בצנעא, סצינות וטקסים של משפחת המלוכה בתימן ואירועים פוליטיים אשר היו אסורים לצילום בתקופה שלפני המודרניזציה .

אוסף התצלומים נרכש על ידי מוזיאון ישראל מאלמנתו של הצלם, רומה חייבי, בנוסף לשתי מצלמותיו וציוד הצילום שלו המוצגים בתערוכה אף הם.

הצלם יחיא חייבי היה צלם מקומי יחיד במינו שפעל בתימן. הוא כיוון את עדשת מצלמתו על עיר הולדתו ותיעד את חיי היום יום בה אך גם את האירועים החגיגיים שנחגגו בקרב משפחתו וחבריו בקהילה . תצלומיו מגלים בין היתר את כללי הלבוש של גברים, נשים וילדים ומתעדים את מנהגיהם, חפציהם, בתיהם ובתי כנסיות שלהם. קרבתו למצולמים אפשרה לו לצלם רגעים פרטיים ומיוחדים והיא מתעדת היסטורית את בני הקהילה שהיא מן העתיקות בקהילות היהודים.

חייבי עבד במרפאת הרופאים האיטלקיים כאב בית, מתורגמן ועוזר רפואי. את מצלמתו קיבל במתנה ממעסיקיו האיטלקים כמו גם את ידיעותיו בפיתוח הצילומים. בעינו החדה השכיל לצלם רגעים נדירים בחיי קהילתו היהודית והתמונות נשלחו לבני משפחותיהם שכבר חיו בארץ לפני קום המדינה. הוא צילם גם טקסים יהודיים כמו חתונות, צילומים שכיום מאפשרים לנו תובנות אתנוגרפיות והיסטוריות עשירות.

מספר תמונות ייחודיות המתעדות רגעים הסטוריים שטרם צולמו מעולם ואשר אותם חייבי צילם בהיחבא - הוצאות להורג פומביות בעריפת ראשים ותלייתן של הגופות לעיני הציבור; יתום יהודי, שככל היתומים היהודיים הוכרח להתאסלם (גזירת היתומים) מצולם כשהוא לבוש כבר בבגדי המוסלמים וללא הפאות המזהות האופייניות ליהודי יתמן וסצנה בה נשרים מנקרים פגרי חיות שמלאכת איסופן והרחתן מרחובות העיר הוטלה על היהודים. הם אלו שהוציאו אותם מעבר לחומות למאכל לנשרים.

את התערוכה מלווה קטלוג ובו 60 צילומים ומאמר מחקרי המאפשר תובנות רבות על הקהילות בצנעא בתקופה הזו והחושף חשיבותו ההיסטורית והאתנוגרפית של מורשתו של יחיא חייבי.

בית טיכו הוא שלוחה של מוזיאון ישראל בירושלים. הבית לזכרם של הציירת אנא טיכו ובעלה רופא העיניים הנודע דר' אברהם טיכו. בבית מוצגות בו מספר תערוכות בשנה, ופועלת בו מסעדה מיתולוגית והוא משמש מרכז תרבות בטבורה של העיר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו