וורצמן: אסור להקל ראש מול מבקשי רעתנו

סגן שר החינוך בטקס לציון יום הניצחון על גרמניה הנאצית: לעולם לא נירתע אל מול הגזענות, האנטישמיות הגואה והקריאות להשמדת ישראל.

בני משה , ט' באייר תשע"ד

טקס לציון 69 שנים לניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה התקיים הבוקר (ו') בבאר שבע במעמד סגן שר החינוך אבי וורצמן וראש העיר רוביק דנילוביץ ובהשתתפות מאות ותיקי המלחמה (וטרנים).

במהלך מלחמת העולם השנייה נלחמו כמיליון וחצי יהודים בבעלות הברית ונהרגו כשלוש מאות אלף לוחמים יהודים.

"יש מי שלומד היסטוריה ויש מי שעושה אותה", אמר וורצמן בטקס. "אתם מכובדיי, עזבתם בית ומשפחה ויצאתם לקרב על עתידו של העולם. נלחמתם על עתיד העולם האנושי ולא פחות מכך עתידו של העולם היהודי. לא כסיסמא אלא כעובדה קיימת.

"הוכחתם בפועלכם, בגבורתכם ובעוז רוחכם, כי לא העוצמה הפיזית היא המנהלת את המערכה כי אם העוצמה הפנימית של אומה הנאבקת על קיומה, אומה הנושאת עמה את רוח הלחימה היהודית והאמונה ב'נצח ישראל'", אמר וורצמן.

סגן השר קרא ללמוד את לקחי המלחמה. "ששה מיליון יהודים שנרצחו מהווים מצבה דוממת שמזכירה לנו שאסור להתעלם. אסור לנו להקל ראש במבקשי רעתנו ואל לנו להתעלם מהקריאות המפורשות היוצאות מפי מנהיגים ושליטים זרים כנגד עמנו וכנגד מדינתנו.

"לעולם לא נשכח ולעולם לא נסלח לאלו מאומות העולם שידעו ושתקו", הוסיף וורצמן בטקס. "לא נשכח ולא נסלח לאותם האומות שראו את הזוועה המתרחשת במחנות ההשמדה ולא עשו דבר. לאלו שצבאותיהן היו בשטחי אירופה בזמן שהנאצים ועוזריהם שלחו את היהודים למשרפות באושוויץ- אך העדיפו לשבת על הגדר".

וורצמן הבהיר כי מדינת ישראל לא תירתע "מהגזענות הגואה, מהאנטישמיות ומהקריאות להשמידנו". הוא הבטיח כי כסגן שר החינוך ימשך לדאוג "שהדור הצעיר בישראל יכיר וילמד על גבורתכם, נחנך אותם על הערכים שבשמם יצאתם להגן על היהודים ולשמור על העולם.

"ולא פחות חשוב, חובתנו כממשלת ישראל היא כלפיכם, לא רק להצדיע ולהוקיר אתכם ביום הזה, אלא גם לאפשר לכם לחיות בכבוד, לדאוג לכם במובן הפשוט ביותר, בחיי היומיום שלכם כאן איתנו", אמר.