זיו שילון: צה"ל זה לא קייטנה

הקצין שאיבד את ידו בפיצוץ מטען בגבול עזה נגד התערבות אזרחים בהחלטות מבצעיות. "המדיניות הוכתבה מהשלטון שאנו בחרנו".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' באייר תשע"ד

זיו שילון: צה"ל זה לא קייטנה-ערוץ 7
זיו שילון
צילום: פלאש 90
סרן זיו שילון, מפקד הפלוגה בחטיבת גבעתי שאיבד את ידו בפיצוץ מטען חבלה בגבול רצועת עזה, מתנגד לתמיכה הציבורית לה זכה "דוד הנחלוואי".

"בארבע מילים - צה"ל זה לא קייטנה", הבהיר שילון היום (חמישי), "עם כמה שהסיטואציה מורכבת ואני לא עוסק בה כלל, זה ממש אבל ממש לא רלוונטי".

"בדיוק בשביל זה יש שיח צבאי פנימי, לא יעלה על הדעת שאזרחים יתערבו בהחלטות מבצעיות - זה אבסורד, בין אם זה ארגון זכויות אדם מהשמאל או בין אם אילו אזרחים אקראיים מתוכנו עם אידיאולוגיה ימנית", הדגיש הקצין.

סרן שילון הוסיף כי ההחלטה כיצד לנהוג עם הלוחם שכיוון נשק לעבר פרובוקטור פלסטיני חייבת להישאר בידי המפקדים, "במקרה הנוכחי מדיניות שהוכתבה מהשלטון שאנחנו בחרנו", ציין שילון והבהיר כי "מי שמערער על כך מערער על כוחו ויסודותיו של צבא שלם. זה פתח מסוכן, בואו נמנע אותו - לטובתנו".

הלוחם מחברון זכה הלילה לתמיכת שר הכלכלה נפתלי בנט, שטען כי החייל פעל בצורה נכונה. "הוא היה בודד, מוקף במספר ערבים אלימים ופרובוקטורים. הוא לא ירה, הוא נקט בהגנה סבירה על עצמו ועל סובביו והביא את האירוע לסיומו".

בעמוד הפייסבוק שלו כתב השר בנט כי "כשלוחם בודד עומד מול קבוצת ערבים עוינים ואלימים, עליו להפעיל שיקול דעת, עליו לנקוט צעדים ועלינו לתת לו גיבוי. חשוב שכל לוחם יידע שעליו להמשיך לשמור עלינו ועל עצמו, ולדעת שאנו מאחוריו", הוסיף.