שר הכלכלה נפתלי בנט
שר הכלכלה נפתלי בנטצילום: פלאש 90

הגיליון השלישי של כתב העת 'ריבונות' יוצא לאור היום (שישי) ובו אישי ציבור מובילים נוספים מתחומי המדיניות, האקדמיה, הכלכלה והחברה מציגים חזון מדיני ציוני וריאלי בדמות החלת הריבונות על יהודה ושומרון.

בין המרואיינים בגיליון החדש נמצא גם יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט, הפורס את תכנית ההרגעה שלו ובה הוא קורא להחלה מדורגת של הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון וקובע כי "דברים שראיתי משם הם אותם הדברים שרואים מכאן" וההצעה שאותה העלה עוד קודם שהפך חלק מרכזי בפוליטיקה הישראלית רלוונטית גם היום לא פחות משהייתה אז.

"היסוד של התכנית הוא ההבנה שאסור ואי אפשר להקים מדינה פלשתינית בתוך ארץ ישראל, אבל גם שאסור ואי אפשר להכיל לתוך מדינת ישראל שני מיליון פלשתינים ואסור ואי אפשר שעל תא שטח מסוים יהיו שני מעמדות של בני אדם", פותח בנט ומציג את העקרונות שהובילו אותו לגיבוש התכנית. "הפתרון שנקרא 'תכנית ההרגעה' כולל את רעיון החלת הריבונות על אזורי C שמהווים 60 אחוז משטחי יהודה ושומרון, שטח שבו חיים כארבע מאות אלף יהודים וכשבעים אלף ערבים. לאותם שבעים אלף ערבים נציע לבחור בין מעמד של תושבות לבין אזרחות ישראלית. להערכתי", הוא אומר "כמעט כולם יבחרו בתושבות ולא באזרחות, אבל גם אם כולם יבחרו באזרחות כמעט ולא תהיה למספר כזה של ערבים השלכה דמוגרפית. בשאר השטח נקיים אוטונומיה פלשתינית, מדובר באזור שבו חיים שני מיליון ערבים ואף לא יהודי אחד".

השר בנט מבהיר בראיון כי האוטונומיה שתוקם היא למעשה הקפאת המצב הקיים בתוספת של "רציפות תחבורתית ולא ריבונית", כלשונו. "זה יאפשר לפלשתינים חופש תנועה ביהודה ושומרון. זו להערכתי נקודת הכאב. אנחנו מבינים שלא היהודים ולא הערבים ביו"ש הולכים להיעלם ומכיוון שאין פתרון קסם צריך להגיע למצב שבו מרקם החיים משתפר לכולם".

בנט לא נשמע מוטרד במיוחד גם כשהוא נשאל לגבי יחסו הצפוי של העולם לתכנית מעין זו לאחר עשרות שנים שבהן התקבעה התודעה הבינלאומית כאילו רק חזון שתי המדינות הגיוני וסביר. "העולם לא יכיר בהכרזה הישראלית על ריבונות בשטחי C כמו שהוא לא מכיר בהחלת הריבונות ברמת הגולן או בעיר העתיקה בירושלים. אז יהיה עוד מקום שהם לא מכירים בריבונות שבו", מפטיר בנט ומיד ממקד את חשיבותה של התכנית בחברה הישראלית פנימה: "אם אנחנו נכיר בשטח C כשטח ריבוני ששייך למדינת ישראל הציבור הישראלי יחוש בהדרגה שזה שטח ישראל, הציבור יגיע אליו יותר וכל השאלות ייעלמו, אבל מדובר בתהליך".

בהמשכו של הראיון מדגיש בנט את הסוגיה החשובה ביותר בשיח הריבונות לטעמו. "אני מדבר על ביטחון ודמוגרפיה אבל דבר אחד הוא מעל כולם בראיונות והשיחות בחו"ל. מעל הכול אנחנו חייבים לדבר על זכותנו על הארץ. עם כל הכבוד לנימוקי הביטחון בסופו של דבר אין הרצאה או ראיון שאני לא פותח בהם עם העובדה שהארץ הזו ניתנה לאברהם אבינו לפני 3,700 שנה והיא תהיה שלנו לנצח. אחר כך יש מקום לדבר על פרקטיקה, על טילים וכו'. הטעות הגדולה ביותר בכל המערכה הבינלאומית היא שאנשים לא התרגלו להשמיע את הדברים הללו".

הראיון המלא עם השר בנט מפורסם כאמור בגיליון 'ריבונות' החדש שיופץ במאה וחמישים אלף עותקים בעברית ובאנגלית, בארץ ובעולם כהמשך ישיר לשורת הפעילויות של תנועת 'נשים בירוק' לקידום רעיון החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון.

במערכת 'ריבונות' רואים חשיבות מיוחדת בפרסום הדברים דווקא בימים אלה שבין חג הפסח ליום העצמאות: "בין חג החרות לחגי העצמאות, נאחל לכולנו עצמאות לאומית ומדינית שאליה נפסע מתוך חירות מחשבתית והתנערות מהקיבעון המדיני אליו הוכנסנו בשנים האחרונות", אומרים במערכת כתב העת.