צבא מקצועי גרסת אייכלר
צבא מקצועי גרסת אייכלר פלאש 90

ועדת החוקה של הכנסת דנה היום (ריעי) בחוק ביטול "מאסר חייבים" חוץ מחייבי מזונות. על החוק חתומים רוב חברי הכנסת, ביניהם חברי הכנסת החרדים.

במהלך הדיון אמר ח"כ אייכלר (יהדות התורה) כי אילו היה מדובר רק בלווים שקנו סחורה או שירות באשראי ויש להם כסף לשלם, אך מזלזלים ב"פריעת חוב מצוה" ואינם מתייחסים להתראות ולסנקציות אחרות, אפשר להבין את התראת המעצר.

"לעומת זאת", טען, "ברוב המקרים לא מדובר בשרלטנים שמלכתחילה קנו מוצרים והפיצו שיקים ללא כיסוי, מתוך הנחה שאי אפשר לעוצרם. עליהם נאמר 'לווה רשע ולא ישלם'. יש על כך 'מי שפרע מדור המבול הוא יפרע ממי שאינו עומד בדיבורו'. אבל הבעיה היא ש'ההוצאה לפועל הממשלתית' מנוצלת על ידי בנקים וחברות סלולר וקבלנים וחברות גדולות וגם עיריות ותאגידי מים.

"כל אלה מפריטים את גביית החובות לעורכי דין פרטיים, שגובים הצמדה וריבית קצוצה ואף 'שכר טרחה' מזעזעים. כך שמי שחייב כמה מאות שקלים בפיגור תשלומים, נופל לחובות עצומים ולעיתים לווה בשוק האפור, כדי להיחלץ מעיקולים ואיומים של עורכי דין מפולפלים.

"בסוף הוא מוצא עצמו בבית סוהר. הבנקים גם מעמידים לפרעון משכנתאות והלוואות בריבית של עשרות אחוזים. וכך נופלים אנשים ישרים ומסכנים לים של חובות ריבית והצמדה. דווקא האנשים המסכנים, נכנסים לבית הסוהר בפועל. בכלא תמצאו דווקא את מי שאין ידם משגת לצאת מן ה'ברוך'".

אייכלר הדגיש כי "לכן אנו תומכים בחוק לביטול 'מאסר חייבים' ודורשים לאסור מעצרים, גם על חובות ממשלתיים ועירוניים. לא רק בחובות לחברות אזרחיות. אכן יש למצוא בתמורה דרכים אחרות לגבות את החוב. כל זמן שלא מדובר בפלילים, אין לאסור אדם שחייב לבנק או לחברה גדולה, סכומים קטנים שהפכו לסכומים אדירים. צריך לתקן תקנות מתאימות, להגן על ספקים ובעלי חנויות ומשכירי דירות, נגד אלה שיש להם מה לשלם וממה לקזז והם מזלזלים בחובת תשלום החובות", טען.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו