משה פייגלין
משה פייגליןצילום: פלאש 90

באחד הימים מצא נער צעיר ספר מעניין בספרייה של בית הספר התיכון מקנזי. "גמעתי את כולו, ותוכנו שינה את חיי", אומר ל"שלום טורונטו" מאיר ווינשטיין, העומד כיום בראש הליגה להגנה יהודית בקנדה. הספר שהשפיע על חייו היה "לעולם לא עוד", אותו כתב הרב מאיר כהנא.

באותה עת קבוצה של פעילים ניאו נאצים ערכו תהלוכה בסקוקי שבאילינוי. אירוע זה ניתב את מסלול חייו של ווינשטיין למאבק למען העם היהודי ומדינת ישראל. "הספר התייחס לכל הנושאים, ובכלל זה להיעדר מנהיגות הנחוצה להילחם באנטישמיות", מסביר ווינשטיין, אשר סבור, כי תיאור מצב זה נכון גם כיום בקהילה היהודית.

בתחילת פעילותו במסגרת הליגה להגנה יהודית התמקד ווינשטיין במאבק בקבוצות הניאו נאציות ופושעי מלחמה נאצים שהתגוררו בקנדה. המחקר שערך על ארנסט זונדל תרם רבות למאבקה המוצלח של סאבינה סיטרון לגירושו מקנדה. מאוחר יותר הוא העביר ראיות לוועדת חקירה שעסקה בפושעי מלחמה נאצים.

רבים מפושעי המלחמה הנאצים וסייעניהם, שנמלטו מארצותיהם, היו למנהיגים בקהילות אתניות בקנדה ובארה"ב ומצאו במה לתעמולה אנטישמית. לשם המחשה ציין ווינשטיין את הארכיבישוף של הכנסייה האורתודוקסית, ולריאן טריפה, שהיה מפקד במשמר הברזל הרומני, והתגורר ב- Grass Lakes Michiga, טורונטו, המילטון ובערים נוספות. "הפעלנו אנשים, שתרגמו את דבריו, והצלחנו להביא לגירושו לפורטוגל".

בשנים האחרונות פעילותו של ווינשטיין החלה מתמקדת בקיצוניות האסלאמית, ולארגון הקטן של הליגה להגנה יהודית הצטרפו יותר מ-1,800 חברים, שמצאו עניין בסוג חדש של אקטיביזם, המשלב התעמתות לא אלימה עם היריב, חינוך ומודעות. "כולם מדברים ומדברים ואנחנו יוצאים החוצה לשטח", אומר ווינשטיין, הנראה צעיר מגילו האמיתי (57).

בתשובה לשאלה אם הוא היה נתון בעבר תחת איומים אמר ווינשטיין: "אני מהווה מכשול בפני אנשים רבים. המשימה שלי היא להביא לסגירה של ארגונים, המציבים סכנה לעם היהודי ולמדינת ישראל, ואיש לא יוכל לבלום אותי. מזמן הבנתי, שזה ייעודי בחיים".

מול המפגינים תומכי איראן, שערכו את עצרת יום אל-קודס בקווינס פארק, אנשי הליגה להגנה יהודית קיימו הפגנה נגדית. לא מכבר הם הפגינו מול פעילי "הבית הפלסטיני" וארגוני השמאל הקיצוני, שציינו את יום האסיר הפלסטיני מול הקונסוליה הישראלית בטורונטו. כאשר מרכז ג'עפרי הגיש בקשה להקים פרויקט של בניה רווייה בשכונת ת'ורנהיל וודס, אנשי הליגה להגנה יהודית שגרו מכתבי מחאה לחברי מועצת העיר. הליגה להגנה יהודית אירחה תחת חסותה את הפעילים נגד האסלאם הקיצוני, פמלה גלר ורוברט ספנסר, אשר משכו קהל של מאות.

בשבוע הבא חבר הכנסת וסגן יו"ר הכנסת, משה פייגלין, יגיע לטורונטו בחסות הליגה להגנה יהודית והמועצה הציונית של טורונטו. חה"כ פייגלין ישא נאום בשישה במאי בבית הכנסת של חב"ד ברחוב חב"ד גייט מספר 770 בת'ורנהיל. לפני מספר ימים קרא פייגלין לפיטוריו של השר לביטחון פנים, לאחר שילדים יהודים הותקפו בידי ערבים על הר הבית.

פייגלין, העומד בראש "מנהיגות יהודית" בליכוד, יציג את חזונו בנוגע לעתידה של ישראל כמדינה יהודית ולצורך הדוחק בתקומתה של מנהיגות יהודית חדשה. התכנית "צינור לילה" כינתה את פייגלין "איש המחשבה המקורית ביותר בכנסת". הוא חותר "להשיב את הארץ לתושביה ולהוביל את המדינה על פי ערכיה היהודיים האותנטיים".