יום הזיכרון חללי הר הרצל צה"ל
יום הזיכרון חללי הר הרצל צה"לצילום: פלאש 90

אנחנו בוחרים להביע את הצער בכמה דרכים, אחת מהן היא שירה. בחרנו כמה שירי יום הזיכרון ובדקנו את הסיפורים שעומדים מאחוריהם.

חברים- נתן יונתן

ליאור יונתן וספי (חיים) שאומן, הם שני חברים טובים שהכירו בצבא בחיל השריון שם שירתו. ליאור יונתן, קיבוצניק חילוני וספי שאומן, עירוני דתי היוו דוגמא קלאסית לחברות חזקה, למרות הפערים בין החיים אותם חיו. ליאור יונתן, נפל במלחמת יום כיפור תוך חילוץ אנשי המעוזים, ספי שאומן נפל כמה שנים לאחר מכן במלחמת לבנון בתקרית אש. המשורר נתן יונתן, אביו של ליאור חיבר את השיר 'חברים' לאחר נפילתו של ספי.

שיר קצר, המתחיל בקטע תנ"כי, בבשורה הקשה, "טרף טרף יוסף, חיה רע אכלתהו" וממשיך בבשורה הקשה, שספי נפל, "כי לקח גם אותו אלוקים והשאיר טנק שרוף עם תפילין קרועים בצריח". ליאור יונתן מוזכר במשפט, "וליפה שלנו תאמר: אחי, אחי תשע שנים אחריך בדרכים" ומספר על המפגש המחודש בין ליאור וספי במקומות עליונים, "עכשיו אני בא לשים ראש עייף על אותה כתף".

את השיר הלחין משה תורג'מן, בקליפ שעלה לצפייה באתר YouToub ניתן לשמוע את השיר ולראות תמונות של השניים, אחת מהם של שניהם ביחד יושבים והאחד נרדם על כתפו של השני.   

אנחנו לא צריכים- שלמה ארצי

את השיר הלחין הבמאי שמואל אימברמן. בזמן שנפגש עם הכותב אבינועם קורן השמיע לו את המנגינה, קורן התאהב בה והחליט לכתוב לה מילים לזכר חברו, אליעזר גרונדלנד שנפל במלחמת ששת הימים ביום הראשון למלחמה. בנוסף, בשיר הוא מביע תקווה שחבר נוסף שלו, שלו שלחם במלחמת ההתשה יחזור בשלום. הזמר שלמה ארצי החליט להכניס את השיר לאלבום הבכורה שלו ב-1970, ועשה לו גירסה מחודשת ב-1998. בהופעותיו של ארצי, הקדיש את השיר לשבויים, אלדד רגב, אהוד גולדווסר וגלעד שליט.  

אנחנו שנינו מאותו הכפר- נעמי שמר

השיר מדבר על חברותם של זאב עמית סלוצקי ויוסף רגב מנהלל, שחוו מסלול חיים משותף מתוכו נולדה חברות אמיצה. השניים עבדו במשק נהלל, לחמו ביחידה 101, בגולני במלחמת יום העצמאות ובצנחנים, ב"גדוד הפשיטה". בעקבות מפגש של נעמי שמר עם השניים חיברה שיר על חברות יוצאת דופן, כאשר בסיום השיר אחד החברים נופל בקרב, מעין "נבואה" למותו העתידי של זאב עמית סלוצקי במלחמת יום כיפור בקרבות  על סיני, לאחר שהתנדב להצטרף למפקדת אוגדה 143.   

והחיטה צומחת שוב- דורית צמרת

נכתב על ידי חברת קיבוץ "בית השיטה", דורית צמרת לזכר 11 הבנים מקיבוץ שיטה שנפלו במלחמת יום כיפור, מספר גדול של בחורים לישוב כל כך קטן. בשיר מביאה צמרת את היופי שנמצא בגלבוע, בעמק למול האבדון שקיים. החוסר והשוני שהיא חשה באותו הנוף, מאז שאותם בנים הלכו ואיך עדין, החיטה צומחת שוב. השיר הולחן על ידי חיים ברקני, ובוצע על ידי חוה אלברשטיין, הגבעטרון וחבורת הזמר אשקולית של בית השיטה.