לבשאר אסד "אין עבר פלילי"

"דמוקרטיה" בסוריה. ועדת הבחירות המרכזית אישרה שני מועמדים שיתמודדו נגד בשאר אסד בבחירות לנשיאות שיתקיימו בתחילת חודש יוני.

דלית הלוי - ערוץ 7 , ד' באייר תשע"ד

מסביר. בשאר אסאד
מסביר. בשאר אסאד
רויטרס

ועדת הבחירות המרכזית בסוריה אישרה את התמודדותם של שלושה מועמדים בבחירות לנשיאות בסוריה, שתתקיימנה ב-3 ביוני, ובהם הנשיא המכהן בשאר אל-אסד, חבר פרלמנט הנמנה על ארגון אופוזיציה מתון ושר לשעבר.

24 אנשים הגישו את מועמדות לבחירות לנשיאות, ומתוכם אושרו רק אלה שקיבלו את תמיכתם של לפחות 35 מתוך 250 חברי פרלמנט. אלה שבקשתם נדחתה יכולים להגיש ערעור תוך שלושה ימים.

בפעם הראשונה מזה עשרות שנים יעמדו לבחירה לנשיאות בסוריה מספר מועמדים, ולא מועמד אחד כפי שהיה נהוג בתקופת שלטונו של חאפז אל-אסד ובנו בשאר, אשר צפוי לנצח ברוב גדול ולקבל את "אמון הבוחר" לכהונת שלטון נוספת של 7 שנים.

חוק הבחירות הסורי קובע מספר תנאים להתאמה לתפקיד הנשיא, ובהם: גיל מעל 40, אזרחות סוריה, הורים בעלי אזרחות סורית, אי נישואין לאזרח זר, אי החזקה באזרחות נוספת, מגורים בסוריה במשך עשר שנים לפני תאריך הגשת המועמדות והיעדר עבר פלילי.

השהות בסוריה במשך עשור שנים ברציפות נועדה להוות חסם עבור פעילי אופוזיציה רבים הנמצאים בגלות. ועדת הבחירות המרכזית לא מצאה כל פגם בהתנהגותו של בשאר אסד בדיכוי המרד מאז מרץ 2011, במהלכו בוצעו פשעי מלחמה בהיקף נרחב, ובכללם שימוש בנשק כימי נגד אזרחים, הפגזה ללא אבחנה של ישובים, הוצאות המוניות להורג ועינויי תופת עד מוות של אלפים.