אריון, בית משפט השלום
אריון, בית משפט השלוםצילום: פלאש 90

שני תושבי יצהר בשנות ה-30 לחייהם שנעצרו אתמול בידי המפלג לפשיעה לאומנית בימ"ר ש"י שוחררו ממעצר.

בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להאריך את מעצרם בחמישה ימים, אך הורה על הרחקתם מיצהר לעשרה ימים, וכן על הפקדת 3,000 ₪ בקופת ביהמ"ש להבטחת תנאי השחרור.

עו"ד איתמר בן גביר שייצג את השניים מטעם ארגון חוננו יגיש ערר על תנאי ההרחקה ועל סכום ההפקדה החריג, אשר לדבריו אין להם כל הצדקה.

השניים נעצרו על סמך צווי מעצר שהוצאו לפני שלושה שבועות, אך לא מומשו בידי המשטרה על אף שהשניים פגשו בשוטרי ימ"ר ש"י מספר פעמים ביצהר. באחת הפעמים אף היה אחד העצורים עד לחיפוש שנערך בבית שכנו, אך השוטרים לא טרחו לעצור אותו או לזמן אותו לחקירה.

רק אתמול בחרה המשטרה לעצור את השניים על סמך אותם צווי מעצר, אך היום טענה כי המעצר בוצע בשל אירוע שהתרחש במוצאי השבת האחרונה, אז ערכו שוטרים חיפוש בבית המשפחה שרכבה נחשד שהיה באירוע "תג מחיר" באום אל פחם.

לדברי השניים, במהלך החיפוש הבטיח קצין בילוש בשם רומן כי יעצור אותם, לאחר שלדבריו אחד מהם העליב אותו וקראו לו "אפס מאופס", זאת כאשר הבלשים פיזרו את חפצי המשפחה שבביתה נערך החיפוש. בנוגע לעצור השני נטען כי הפריע לרכבי המשטרה לעזוב את המקום. השניים הכחישו בחקירתם את המיוחס להם.

"מדובר במעצר הזוי שמוכיח שהיחידה לפשיעה לאומנית במחוז ש"י איבדה את כל הפרופורציות", אמר בתגובה עו"ד בן גביר. "אם עוצרים אדם כיוון שאמר "אפס" לשוטר, בתי המעצר היו מלאים באלפי אנשים כאלו. למרות השחרור אנו נגיש ערר על ההחלטה. לטעמנו על המשטרה לפצות את השניים על מעצר זה".

שופט המחוזי בביקורת על המשטרה

ובתוך כך, במהלך דיון בערר שהגיש עו"ד בן גביר מחוננו על המשך מעצרו של תושב יצהר החשוד כי רכבו היה מעורב בתג מחיר באום אל פחם, הביע שופט המחוזי משה יועד הכהן, ביקורת על הכללתם של תושבי יצהר בידי המשטרה, ותיוגם כפורעי חוק, זאת לאור דבריו של חוקר המשטרה שמואל ג'רבי.

"עמדתי כי אין לתייג קבוצת אוכלוסייה כלשהיא על סמך מושבה הגאוגרפי או שיוכה הלאומי", כתב השופט בהחלטתו.

"התנהלות המשטרה מזכירה לי ימים אפלים ומחזירה אותנו לתקופת גוש קטיף בה כל נער ונערה נעצרו רק כיוון שהם פעילי ימין ומתנחלים", אמר בתגובה לדברים עו"ד בן גביר. "בית המשפט העביר היום מסר ברור וחשוב למשטרה, אשר צריכה להבין שהעובדה שמרשי תושב יצהר לא יכולה להוות עילה למעצרו".

על דחיית הערר אמר עו"ד בן גביר כי להערכתו עצמת החשד כנגד מרשו נחלשת וכי הוא מקווה כי כבר בדיון הקרוב הוא ישוחרר. "המשטרה צריכה בדיון הבא להראות התקדמות בחקירה, ולמיטב הבנתנו לא רק שהחקירה אינה מתקדמת אלא נסוגה. גם המשטרה יודעת שמרשי לא היה מעורב באירוע באום אל פחם".