עושים כבוד לוטרנים

וטרנים בני למעלה מתשעים פוגשים מקבילים אמריקאיים בירושלים. "הם זוכרים את ימי המלחמה למרות שיתכן ושכחו את מה שהיה אתמול".

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' באייר תשע"ד

עושים כבוד לוטרנים   -ערוץ 7
אילוסטרציה
פלאש 90

בפסגת זאב שבירושלים התקיים היום אירוע מיוחד לכבודם של הוטרנים, הלוחמים הרוסים הוותיקים שלחמו בצבא האדום והביאו לניצחון על גרמניה הנאצית.

לקראת האירוע שוחחנו עם ורדה שרעבי, מנהלת מרכז היום של עמותת מלב"ב בפסגת זאב, העומדת מאחורי ארגון האירוע שמפגיש וטרנים קשישים עם מקביליהם האמריקאים. שרעבי מציינת כי הוטרנים שגילם מעל תשעים מגיעים כשהם עטורים במדליות ואותות כמקובל. במפגש מתנהלת השיחה באמצעות מדריכות מעון היום שמתרגמות את השיח מרוסית לאנגלית ולהיפך.

עוד מציינת שרעבי כי חלק מהוטרנים הקשישים מספרים בעצמם את סיפור הקרבות ההם, כאשר על אף ליקויי שכחה, המאורעות שנטלו בהם חלק צרובים היטב בזיכרונם. לדבריה גילו של המבוגר שבין הווטרנים הוא 95 ועם זאת הוא מסוגל לספר את אירועי הקרבות בפרוטרוט. "גם אלה שלא זוכרים מה היה אתמול זוכרים את העבר הרחוק היטב".

על הקפדתם להתהלך כשעליהם אותות המלחמה מבהירה שרעבי כי הדבר חשוב מאוד עבורם, גורם להם לתחושת גאווה אישית ולמעשה מזכיר להם כל שלב ושלב בלחימה עד לשחרור מגרמניה הנאצית. חלקם, מציינת שרעבי, היו נערים צעירים כאשר לקחו חלק בקרבות שגאלו את העולם כולו מהעול הנאצי.

בין השאר ניתן לשמוע באירוע את סיפורו של וטרן שגם אחרי שנפצע והפך בלתי כשיר לחזור אל הקרבות, נותר בפעילות לעידוד חבריו היוצאים אל הקרב. כך גם את סיפורה של קשרית שהצטרפה לקרבות בגיל 18 ושם פגשה את מי שלימים היה לבעלה.

שרעבי סבורה שהחברה בישראל אינה יודעת להוקיר טובה ותודה לוטרנים שלא פעם מוצאים את עצמם מגיעים לפת לחם ללא התייחסות אמיתית וראויה של החברה. "אלו אנשים שהצילו את העולם", היא מזכירה לכולנו.