דליה דורנר
דליה דורנר צילום: פלאש 90

נשיאת מועצת העיתונות והמועמדת לנשיאות המדינה, שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, התייחסה ביומן ערוץ 7 ליוזמת נתניהו לדחות את הבחירות לנשיאות בחצי שנה ולהתמודדותה שלה לכהונה.

בראשית הדברים הבהירה הגברת דורנר כי כמועמדת לתפקיד הנשיאה לא תתייחס באופן ספציפי להצעתו של נתניהו, אך לטעמה קיימת כיום קלות בלתי ראויה של הדמוקרטיה הישראלית לשנות את חוקי היסוד שבה, ובהם גם חוק יסוד הנשיא הכולל את אופן בחירת הנשיא, המועד לבחירתו וכיוצא באלה.

"חוקים אלה ניתנים לשינוי ברוב רגיל. לפוליטיקאי יכול להיות אינטרס כזה או אחר ואם יש לו רוב רגיל הוא יכול לשנות את חוקי היסוד, את כללי המשחק וזה דבר מאוד בעייתי", אומרת דורנר הסבורה כי יש לשריין את חוקי היסוד וזאת על מנת להבטיח שכללי המשחק הדמוקרטי לא ישונו ללא הסכמה לאומית.

דורנר מציינת את מעמדם המיוחד של חוקי היסוד שקובעים את כללי המשחק הדמוקרטי אך אם הכללים הללו ישונו ללא הסכמה לאומית הרי שהדברים בלתי תקינים.

"כללי המשחק הדמוקרטי אינם קדושים וניתן לשנות אותם ובלבד שיש הסכמה לאומית. לכן כללי יסוד צריכים להיות משוריינים וצריכים הסכמה של שלושת רבעי מחברי הכנסת כדי לשנות אותם. אם לא, הם ישונו לצרכים פוליטיים שוטפים", אומרת דורנר ומזכירה את שינוי חוק מופז שנועד לאפשר פילוג של שבעה חברי כנסת ולא שליש מהחברים בסיעה.

זאת בהנחה שמופז יפרוש עם עוד שישה מחבריו לתנועת 'קדימה' ויביא לפירוקה של המפלגה. התיאוריה לא הוכיחה את עצמה ומופז נשאר במפלגתו אך השינוי בוצע. "מניפולציה לא תמיד מביאה את התוצאות הרצויות אבל זה מאוד מחליש את הדמוקרטיה שלנו".

לנוכח כל אלה קוראת דורנר להתקין "פיגומים לחוקי היסוד", כהגדרתה וזאת על מנת לבסס את כוחן של החוקים הללו שעליהם מושתתת הדמוקרטיה הישראלית.

"אם אנחנו רוצים לשמור על הדמוקרטיה שלנו חייבים לשריין את הדברים הבסיסיים הללו", אומרת דורנר המזכירה את הויכוח על ערכיה של החוקה שרבים רוצים לראות אותה נחקקת.

באשר להתמודדותה שלה על תפקיד הנשיאה, התמודדות הנכנסת לישורת האחרונה שלה עם תחילת מושב הקיץ של הכנסת מזכירה דורנר כי עליה לאסוף את חתימותיהם של עשרת חברי הכנסת התומכים בה ולהגישן עד סוף החודש הנוכחי.

לדבריה אין בכוונתה לכתת רגליים מלשכה ללשכה על מנת להשיג את החתימות הללו אלא לבצע את המהלך באופן מכובד שיתאים גם לה וגם לחשיבותו של התפקיד עליו היא מתמודדת. "אני מנסה לעשות את זה בצורה שמתאימה לי, בפגישות יותר דיסקרטיות. זה יותר מתאים לי ולתפקיד. אני עושה זאת תוך מתן כבוד לפוליטיקאים שלנו שהם הקובעים את הגורל של כולנו, ואני אומרת תמיד: הטובים לפוליטיקה".