גלעד שרון
גלעד שרון צילום: פלאש 90

בעקבות שורת פרסומים בכלי התקשורת פנתה תנועת 'אומ"ץ' ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להורות למשפחתו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון, להעביר לידי המדינה מסמכים הנוגעים למלחמות ישראל.

על פי הפרסומים משפחת שרון מסרבת לדרישת מערכת הביטחון להעביר לידיה מסמכים סודיים הקשורים במלחמת שלום הגליל וככל הנראה גם לא רק בנודע למלחמה זו.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר יו"ר התנועה, אריה אבנרי, כי הפנייה ליועץ המשפטי הגיעה לאחר שבני המשפחה טענו כי מדובר ברכוש המשפחה וסירבו להיעתר לבקשת מערכת הביטחון. בטענה זו המשיכו את דרכו של האב, אריאל שרון, שסירב בשעתו בתוקף להעביר את המסמכים המדוברים.

אבנרי מציין כי כל עוד מדובר בפתקים שהועברו בין שרים ובכירים שאותם שמר שרון בארכיון פרטי הממוקם במחסן בחצר החווה הדברים לגיטימיים ודומים להתנהלותם של בכירים רבים אחרים שליקטו פתקים שכאלה, אך כאן מדובר במסמכים היסטוריים מסווגים שאותם שמר שרון ומהם ניתן להשלים את התמונה הנוגעת למערכות ישראל ולהיסטוריה הלאומית של מדינת ישראל.

כשנשאל מה להערכתו נמצא בין אותם מסמכים מציין אבנרי כי על מנת לגבות את עצמו כתב שרון מסמכים הנוגעים לאופן בו שכנע את הממשלה להתקדם במהלכי מלחמת שלום הגליל, תקופה בה כיהן כזכור כשר ביטחון. אבנרי נשאל אם עולה מדבריו אישום כלפי שרון שפיברק מסמכים. אבנרי מבהיר כי אינו מדבר על פיברוק אלא על תיחמון, כלשונו. לדבריו חלק מהחששות שהוא מעלה מגיע מידיעה, חלק מהערכה וחלק מניחוש.

"אלו מסמכים היסטוריים ששייכים למדינה ולא למשפחה", מדגיש אבנרי המספר כי במידה והיועץ המשפטי לא יחליט להפעיל את מערכות האכיפה נגד בני משפחת שרון הרי שהוא יעתור לבג"ץ בתביעה לעמוד בדרישות החוק למסירת המסמכים.