ראש ממשלה - לכלא
6 שנות מאסר לאולמרט

ראש ממשלה בישראל נשלח לראשונה לכלא. אהוד אולמרט נידון לשמונה שנות מאסר מהן שש שנים בפועל. "ניצל את תפקידו הרם וקיבל סכומי עתק".

יוני קמפינסקי , י"ג באייר תשע"ד

אולמרט ופרקליטו, עו"ד אלי זוהר
אולמרט ופרקליטו, עו"ד אלי זוהר
צילום: פלאש 90

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נידון הבוקר (שלישי) לשמונה שנות מאסר, מהן שש שנות מאסר בפועל, בעקבות הרשעתו בשתי עבירות שוחד בפרשת הולילנד.

"הוא קיבל לראשותו סכומי עתק ולא משנה אם לאחיו או לכיסו", אמר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן. "המורשעים הם שמנה וסלתה של הארץ. אלה פעלו וביצעו עבירות מתוך חמדנות, שלא לומר חזירות".

הלל צ'רני, היזם בפרויקט הולילנד, שהורשע ב-19 עבירות של שוחד, איסור הלבנות הון ושתי עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד נידון לשלוש שנות מאסר וחצי בפועל. בנוסף הוא נקנס ב-2 מיליון שקלים.

אביגדור קלנר, שהורשע בשתי עבירות של שוחד ובעבירות נוספות, נידון לשלוש שנות מאסר בפועל ונקנס במיליון שקלים. השופט רוזן אמר עליו כי "פעל מתוך מטרה לגרוף לכיסו במקביל להעצמת הונו".

מאיר רבין, עוזרו האישי לשעבר של עד המדינה שמואל דכנר ז''ל, נידון לחמש שנות מאסר בפועל. "רבין שחה במדמנת השוחד כשחיין מיומן", אמר השופט דוד רוזן. על פי כתב האישום העביר רבין חלק נרחב מכספי השוחד לאישי הציבור. רבין הורשע בעבירה אחת של תיווך בשוחד בגין קבלת 95 אלף שקלים מדכנר ומסירתם לאליעזר שמחיוף, חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר. 

אורי שטרית, מהנדס עיריית ירושלים בשנים 2000-2006, נידון לתשע שנות מאסר מתוכן שבע בפועל. שטרית הורשע בעשר עבירות של לקיחת שוחד בסך כולל של יותר מ-1.4 מיליון שקלים. "מהנדס ואדריכל העיר לשעבר אורי שטרית הפקיד את כספי השוחד במשרד האדריכלים שבבעלותו", אמר השופט במהלך הקראת גזר הדין, "שטרית נטל את כספי השוחד מתוך מניע אחד ויחיד -בצע כסף".

אליעזר שמחיוף, שכיהן כסגן ראש העיר ירושלים, נידון לשלוש וחצי שנות מאסר. הוא הורשע בשתי עבירות של קבלת שוחד בפרשת הולילנד. בנוסף הוטל עליו קנס בגובה 300 אלף שקלים.

דני דנקנר נידון לשלושה שנות מאסר לאחר שהורשע בשלוש עבירות של מתן שוחד ועבירה של איסור הלבנת הון במשפט הולילנד. בנוסף הוא נקנס בחצי מיליון שקלים.

השופט דוד רוזן הודיע כי על כל הנאשמים בפרשת הולילנד להתייצב ב-1 בספטמבר במתקן השב"ס כדי לרצות את עונשם. עד אז צפויים הנאשמים, בהם גם ראש הממשלה לשעבר, לערער לבית המשפט העליון על הכרעת הדין ועל גזר הדין. 

עורך הדין אלי זוהר, שייצג את אולמרט, התייחס לגזר הדין ואמר כי "חלק מהמילים שאמר השופט הן חמורות מאוד. הוא הכיל אותן בנשימה אחת על כל הנאשמים ויש בזה מן הרחקת לכת. כך או כך, אולמרט אמר שלא לקח שוחד לא קיבל שוחד ורואה את עצמו עדיין זכאי". עו"ד זוהר הודיע כי אולמרט יגיש ערעור לבית המשפט העליון. 

בפתח הדיון אמר השופט כי "ככל שמעמד מקבל השוחד רם יותר - נסיבות העונש חמורות יותר". הוא ציטט דברים שאמר השופט חיים כהן והפנה לגזר הדין של אריה דרעי, שגם בו הייתה החמרה בענישה. "הענישה היא על פי מדיניות ולא רק על פי המסגרות הנוקשות של החוק היבש".

"עבירות השוחד מרקיבות את השירות הציבורי וממוטטות מסגרות שלטון. נותן השוחד הינו איש מושחת, נוטל השוחד הינו בבחינת בוגד". רוזן אמר עוד כי אולמרט הוא "פושע שמרבית זמנו הוקדש לפועלו הציבורי עליו זכה לשבחים.. הוא פעל למען העשרת כיסו. הריקבון לא נותר לשטח הסטרילי, בעבירותיו יש קלון", החליט.

יועצו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, אמיר דן, אמר קודם שהחלה הקראת גזר הדין כי זה יום עצוב, שבו צפוי להיקבע גזר דין חמור ובלתי-צודק לאדם חף מפשע. לדבריו, גזר הדין הצפוי מבוסס על הכרעת דין שגויה מיסודה. דן ציין כי אהוד אולמרט מתכוון לערער לבית המשפט העליון על פסק הדין ועל גזר הדין.

נזכיר כי הפרקליטות ביקשה לגזור על אולמרט לפחות 6 שנות מאסר ולקנוס אותו בכ-1.25 מיליון שקל. סנגורו, אלי זוהר, ביקש לגזור עליו עבודות שירות. אהוד אולמרט הורשע בלקיחת שוחד של כ-560,000 שקלים. את רוב הסכום העביר עד המדינה המנוח, שמואל דכנר, לאחיו של אולמרט, יוסי, והשאר הועבר לשולה זקן שהיתה ראש לשכתו.

עונשו של אורי לופוליאנסקי, שהיה ראש עיריית ירושלים, לא ייגזר היום בשל מצבו הרפואי. שולה זקן תגיע לבית המשפט ביום חמשי לדיון בטיעונים לעונשה, בו יוצג הסדר הטיעון שחתמה עם הפרקליטות.