ביהמ"ש נגד עירית תל אביב: "ה'ישראבלוף' חוגג"

במסגרת דיון בעתירה, הורה שופט בית המשפט המחוזי לעיריית תל אביב לאכוף את חוק העזר העירוני בשבתות ובחגים.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ב באייר תשע"ד

פגם ערכי ועיוות מוסרי. עיריית תל אביב
פגם ערכי ועיוות מוסרי. עיריית תל אביב
צילום: פלאש 90

עירית תל אביב פרצה את גדר השבת כשאפשרה לחנויות ומרכולים לפתוח שעריהם בשבתות ובחגים, אולם בית המשפט הורה אחרת.

במסגרת דיון בעתירה שהגישו מספר בעלי חנויות פרטיות והתאחדות הסוחרים בתל אביב, הורה שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, מאיר יפרח, לעיריית תל אביב לאכוף את חוק העזר העירוני, האוסר פתיחת חנויות בשבת.

לדבריו, מסמך האכיפה שפרסמה העירייה באחרונה הוא "פסול" ועליה לאכוף את חוק העזר בשבתות ובחגים.

כזכור, לפני כשנה הורה בית המשפט לעיריית תל אביב לאכוף סגירת רשתות השיווק הגדולות בשבת. נשיא בית המשפט, אשר גרוניס, המשנה לנשיא, מרים נאור והשופט אליקים רובינשטיין קבעו פה אחד כי יש לקיים את חוק העזר ככתבו וכלשונו.

"עניין זה אינו נובע מהשקפה 'דתית' או 'חילונית'. הוא נובע מההשקפה כי את החוק, לרבות חוק העזר, יש לקיים", אמרו בהחלטתם.

השופטים הוסיפו כי "אם אופייה של העיר תל אביב-יפו מחייב, לדעת העירייה, שלא לסגור את עסקי המשיבות בשבת, ניתן לשנות את חוק העזר, אך כל עוד החוק לא שונה, יש לקיימו".

כחודשיים לאחר מכן הגישה עיריית תל אביב את תשובתה לבג"ץ בעניין פתיחת בתי עסק בשבת.

העירייה הבהירה כי במסגרת המדיניות הזמנית, בתי העסק שעד היום נהגו לפתוח שעריהם בשבתות ובחגים לא ייקנסו במידה וימשיכו לפתוח בשבתות ובחגים.

בחודש ספטמבר האחרון הגישה העיריה מסמך מדיניות המציג מתווה לאכיפת החוק. אולם שופט בית המשפט המחוזי טוען כי מדובר בהולכת שולל.

יפרח כותב בפסק דינו כי "מאליו עולה הרהור נוגה באשר לדרך פעולתה של העירייה: יד ימין קובעת מדיניות אכיפה ויד שמאל טורחת שלא להוציא מדיניות (חדשה) זו אל הפועל. אין צורך לומר כי דרך פעולה זו פסולה בתכלית והיא מעלה חשש שמסמך המדיניות נועד לסמא עיניים ולא ליישום הלכה למעשה".

"רשות שנצטוותה לקבוע מדיניות אכיפה, אינה יוצאת ידי חובה רק בקביעת אותה מדיניות. כל עוד המדיניות שנקבעה אינה מיושמת - פועלת הרשות בחריגה מסמכות ומתנערת כליל מחובתה לאכוף את חוק העזר; מכאן, שפעולתה אף נגועה בחוסר סבירות קיצוני אשר לא רק מקנה לבית המשפט סמכות להתערב, אלא אף מחייב אותו להתערב", כתב.

"ה'ישראבלוף' הועמד עתה על ראשו: הצהרה על מדיניות אכיפה, שלמעשה ריקה מכל תוכן. עתה, יכולים אותם עבריינים רצידיביסטיים להמשיך במסורת הפרת חוק העזר בחסות גורם הממונה על אכיפת חוק העזר (העירייה, היא ולא אחרת), בלא להיות חשופים לכל סנקציה בגין הפרתו של חוק העזר... לפנינו מצב שבו מסמך מדיניות אכיפה מקנה חסינות מכוח ותק בעבריינות. הא ותו לא".