העיר טורונטו
העיר טורונטופלאש 90

יום ציור הנביא מוחמד שמצוין מדי שנה ב-20 במאי החל כהפגנה למען חופש הביטוי, ושאב את השראתו מפרשת הקריקטורות הדניות שבמרכזן דמותו של מייסד האסלאם, ואשר עוררו גל של אלימות ברחבי העולם. מולי מוריס, שיזמה את האירוע, נאלץ לרדת למחתרת בשל איומים על חייה. על כך מדווח אתר שלום טורונטו.

בטורונטו האירוע למען חופש הביטוי צוין בשבוע שעבר ע"י אריק ברזו, אשר לא מכבר נדון לתשעה חודשי מאסר על השמעת "דברי שנאה" בגין פלייר שחילק לעוברים ושבים ובו ביקורת נוקבת נגד האסלאם. זו לא הפעם הראשונה שברזו מוחה נגד האסלאם. הוא הפגין נגד מסגד בטורונטו שעל הקיר שלו נכתב פסוק מהקוראן המבטיח את הניצחון על הכופרים, ובאירוע אחר בטורונטו גילם מוסלמי המכה את אישתו בהתאם להלכה האסלאמית.

שיטת הפעולה החביבה על ברזו היא הסאטירה והוא מגלם תפקיד של אימאם הנושא דרשה, והפעם הוא הביא עימו לדאונטאון של טורונטו מעמד לציור ומכחולים. הוא הציב את מעמד הציור בפינת הרחובות ביי ודנדס והזמין את העוברים ושבים לבטא את כושר הציור שלהם בשרטוט קווי דמותו של נביא האסלאם.

אחדים הסכימו לאתגר, אך רבים אחרים הביעו מורת רוח על היוזמה. אלה קיללו את ברזו ואפילו הבטיחו לו שמקומו בגהינום. מבקריו של ברזו היו בעיקר מוסלמים ולצידם אנשי שמאל, אשר טענו כלפיו שהוא מפר את ההרמוניה הרב תרבותית.

לאחר שברזו נוכח שאין תכונה רבה בפינת רחוב זו, הוא החליט לעבור לפינת הרחובות של יאנג ודנדס מול קניון איטון סנטר, שם תנועת העוברים והשבים גדולה יותר. לא עבר זמן רב והוא מצא עצמו מוקף במוסלמים שצעקו עליו.

ברזו פנה לקהל, הציג בפניהם את הציורים על דמותו של מוחמד ושאל איזה מהם מבטא בצורה המדויקת ביותר את האסלאם. באחד הציורים נראה מוחמד כתינוק המתלונן שפוגעים ברגשותיו, בציור אחר נראה מוחמד אחוז בחרב וקורא: מוות למערב, מוות לכופרים, מוות לציירי הקריקטורות וריגמו באבנים את הנשים. בקריקטורה נוספת נראה ראשו של מוחמד לצד חבילה בשר חזיר ובאחרת עם ילדה אשר על פי המסורת האסלאמית נשא לאישה וקיים איתה יחסים בהיותה בגיל 9.

בתגובה לטענות שהעלו עוברים ושבים מוסלמים, כי אין הוא מייצג את האסלאם, הסביר להם ברזו כי המלאך גבריאל נגלה אליו בחלום וציווה עליו לצייר את הנביא מוחמד. הוא קרא לעברם "אללה אכבר", כרע כדרך תפילת המוסלמים והצהיר, כי הוא מייצג את האסלאם החדש של המאה ה-21.

שני שוטרים הגיעו למקום ודרשו ממנו לעזוב בטענה שאין בידיו אישור להעמיד במקום מעמד לציור. למחרת ברזו הגיע פעם נוספת לצומת הרחובות ביי ודנדס, ולאחר מכן העתיק את מקומו לכיכר דנדס. בתחילה הגיע פקיד ממחלקת הרישוי של עיריית טורונטו, ובעקבות שיחה נעימה עם ברזו הוא הגיע למסקנה שאין בעיה עם נוכחותו במקום, שכיוון שהוא לא מכר דבר אלא הציג עבודות אמנות. שני שוטרים שהגיעו למקום דרשו מברזו להעתיק את מקומו והוא עבר לפינת הרחוב. אז הגיעו שני מאבטחים של קניון איטון סנטר ודרשו ממנו לעבור למקום אחר, שכן הוא נמצא לטענתם בשטח פרטי.

ברזו עבר פעם נוספת למקום אחר, אך אז הגיעו שני פקידי עירייה מלווים בשני שוטרים והציגו בפניו אולטימטום להסתלק מהמקום. השוטרים הסבירו לו שאם הוא יתעלם מדרישתם ותתקבל תלונה ולו ממוסלמי אחד נגדו הוא ייעצר מיד.

ברזו ניסה להתווכח וטען, שהוא מעוניין להתלונן נגד המוסלמים הקיצונים המחלקים ספרי תעמולה דתיים בכיכר דנדס, אך השוטרים התעלמו מדבריו. בלית ברירה הוא נאלץ לעזוב את המקום.