תנועות הנוער מביעות את דעתן על הקרן לידידות

בעקבות מכתב הנוער שמבקש לדעת את ההתייחסות לקבלת כספי נוצרים, הקימו תנועות הנוער מטה משותף שיבחן את הדברים, מה קורה שם באמת?

יעל רון , כ"ו באייר תשע"ד

מסכ"ל תנועת עזרא שאול דה מלאך
מסכ"ל תנועת עזרא שאול דה מלאך
תנועת עזרא

בשבוע האחרון נשלח מכתב מבני הנוער לרבנים וראשי תנועות הנוער, בנוגע לקבלת כספים מנוצרים ומה הדעה שלהם לגבי כספים אלו. השאלה עלתה לאחר שנטען כי הקרן לידידות, שנכנסה לקייטנות הקיץ של משרד החינוך מקבלת תרומות מנוצרים.

תנועות הנוער החליטו להקים מטה משותף שיבחן את הדברים ויראה כיצד לפעול בנידון, ומה להעביר לבני הנוער בנושא. למרות האיחוד בין התנועות, נשמעים דעות שונות בנוגע לנושא בכל תנועה וגם בתוך התנועות עצמן, יש שמגינות את הקרן לידידות בכל תוקף, ויש שרוצים לבחון את העניין לפני שהם קובעים נחרצות.

"עמדת התנועה היא כעמדת השדרה המרכזית והעיקרית של הרבנים אשר שללה קבלת כספים מהקרן לידידות. המכתב עליו חתמה התנועה הינו מכתב של נוער שמחד שומע את עמדת הרבנים הרואים בעין רעה את הקשר עם נוצרים, אך לא מספיק מבין - מה כל כך נורא? בסך הכל הנוצרים ידידותיים לרעיונות של חופש, חרות ופועלים למען מטרות טובות", אומר מזכ"ל תנועת עזרא, שאול דה מלאך, "במצב זה, התנועה פועלת לברר את חילוקי הדעות המהותיים בין עמדת היהדות לבין הנצרות, מחלוקות אשר לפי דעתנו קשורות באופן מהותי לחלק מרכזי בתופעות שליליות אותן אנו פוגשים היום במרחב הציבורי. התנועה רואה בהצפת הבעיה והעלאתה למודעות, נושא חשוב ועוסקת בהשלכות המעשיות של קשרים אלו".

"תנועת הנוער אריאל התוותה לעצמה דרך לקיום תורה ומצוות בשלמות ומתוך כך היא קשובה לגדולי תורה גם אם אין מדובר בנושא הלכתי", אומרים בתנועת אריאל, "בהתאם לעמדת רבני התנועה, שבראשם עומד הרה"ג דב ליאור, התנועה החליטה לא לקבל כספים מהקרן לידידות ואינה מקיימת איתה קשרי ידידות".

מזכ"ל תנועת בני עקיבא, דני הירשברג הביע את דעתו על מכתב הנוער בעמוד הפייסבוק של התנועה, "בימים האחרונים הופץ מכתב שנוסח ונשלח על ידי בני נוער מתנועות הנוער אריאל, בני עקיבא ועזרא. במכתב מבקשים בני הנוער לקיים דיון מעמיק ולקבל הדרכה רוחנית-חינוכית של ראשי הציבור והחינוך הדתי בכל הקשור ליחסינו לנצרות. אני רואה בבקשה של הנוער לקיים בירור ולקבל הכוונה והדרכה במקום להסתפק בכותרות העיתונים ביטוי מבורך לנוער בוגר שאינו מסתפק בסיסמאות. אין לדעתי במכתב, לא התלהמות ולא חרמות ומסע המתקפה שמתנהל בעקבות המכתב מעורר בעיניי שאלות וחשדות רבים".

מהקרן לידידות נמסר בתגובה: "צר לנו כי גורמים מסויימים בתוך תנועות הנוער הדתיות מנסים בכוח לגרור את התנועות למסע ההשמצות נגד הקרן. בין נתמכי הקרן לידידות ישנם עשרות ארגונים של שומרי תורה ומצוות, דתיים וחרדיים כאחד. כל אלה נתמכו ונתמכים על ידי הקרן לאור היתרים הלכתיים מגדולי הפוסקים, שבדקו את הנושא וקבעו כי אין שום בעיה בפעילות הקרן ובתמיכה מהקרן.

הקמפיין שמתנהל בימים האחרונים נגד הקרן על ידי גורמי עלומים מלא בשקרים ובסילופים, וחוות הדעת הרבניות המתבססות עליו נכתבו על בסיס מידע שקרי זה. די רק להזכיר כי הציטוט המובא מספרו של הרב אקשטיין בו כביכול אומר הרב כי הוא 'יהודי למען ישו' הוא שקר וכזב. הרב אקשטיין לא כתב דברים אלה על עצמו. שקר זה מלמד גם על כלל הטענות נגד הקרן".