הצעת חוק: שכר המינימום - 30 ש"ח לשעה

ח"כ דב חנין, יוזם החוק: העלאת שכר המינימום תחזק את כוח הקנייה שבידי העובדים, תמריץ את פעילות המשק ותעודד אנשים לצאת לעבודה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו באייר תשע"ד

דב חנין
דב חנין
צילום: פלאש 90

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) הניח הערב (שני) על שולחן הכנסת הצעת חוק המבקשת להעלות ל-30 ש''ח את שכר המינימום בישראל.

על הצעת החוק חתומים 64 חברי כנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה, והיא צפויה להעלות להצבעה טרומית בעוד 45 ימים.

"התרחבות מעגל העובדים העניים בשנים האחרונות היא תופעה חברתית מדאיגה", נכתב בהסבר להצעת החוק. "שכר המינימום הנמוך הוא בין הגורמים לכך שעובדים ועובדות רבים נמצאים מתחת לקו העוני. לכן העלאת שכר המינימום לשעה היא מהלך ראוי מבחינה חברתית".

לדברי ח"כ חנין, העלאת שכר המינימום תחזק את כוח הקנייה שבידי עובדים המשתכרים שכר מינימום ובכך תמריץ את פעילות המשק ותעודד אנשים לצאת לעבודה.

הצעת החוק מבקשת לתקן את חוק שכר המינימום הקיים ולקבוע כי השכר השעתי יעמוד על 30 ש''ח ושכר המינימום לחודש יעמוד על 5580 ש''ח, לפי מכפלת שכר המינימום לשעה ב-186.

כמו כן, נוכח התרחבות מתכונת ההעסקה החלקית מוצע לחשב את שכר המינימום לעובד המועסק במתכונת חלקית לפי הגבוה מבין מכפלת שעות העבודה בפועל של אותו עובד בשכר המינימום לשעה, או חלקיות שכר המינימום לחודש.

עוד מוצע לעדכן את שכר המינימום מידי שנה בהתאם לפריון העבודה, שהוא אחוז השינוי המצטבר של התוצר המקומי הנקי לשעת עבודה לכלל המשק, וזאת על מנת למנוע שחיקה של שכר המינימום.

הצעת החוק המלאה