יוני שטבון
יוני שטבוןצילום: פלאש 90

הערב תציין מדינת ישראל את איחודה של ירושלים לאחר מלחמת ששת הימים.

לקראת יום ירושלים, יזם חבר הכנסת יוני שטבון חבר ועדת החינוך והתרבות, בשיתוף עם תנועת 'אם תרצו', חוק חדש לפיו יוגדר יום ירושלים כיום שבתון לאומי. 

יצוין כי אל יוזמתו של ח"כ שטבון הצטרפו גם חברי הכנסת מוטי יוגב, ניסים זאב ומשה פייגלין. "לא ייתכן", אמר שטבון, "שיום ירושלים הפך מחג לאומי לנחלה בלעדית בטאבו של מגזרים מסוימים בחברה. מדובר באירוע משמעותי מאוד בהיסטוריה של עם ישראל כולו, לא יכול להיות שיום כזה יהפוך לסקטוריאלי".

לשיטתו, הגדרת יום ירושלים כיום שבתון לאומי "תעניק ליום את המקום הראוי לו בהוויה הישראלית, יום לאומי של כולנו ממש כמו יום העצמאות, יום הזיכרון ויום השואה". על פי ההצעה, שנוסחה על ידי ח"כ שטבון בשיתוף תנועת "אם תרצו", יום ירושלים יוגדר כיום שבתון במתכונת דומה ליום העצמאות.

"ירושלים", אמר היוזם, "היא מקום תקוות הדורות ומושא כיסופינו זה אלפי שנים, אליה השתוקקנו ועליה התפללנו. זהו תיקון חשוב שנועד להחזיר את ירושלים אל העם כולו, כי ירושלים היא של כולנו. לא בכדי, יש קונצנזוס חוצה מחנות בכנסת ובציבוריות הישראלית שלא לחלק את ירושלים". שטבון, החבר בוועדת החינוך והתרבות של הכנסת, הביע תקווה "שכבר בשנה הבאה יחגוג כל בית ישראל את איחודה של ירושלים, ומאמין שוועדת השרים לעניין חקיקה תאשר את היוזמה".