אישום: סייע לקרוביו להצטרף למורדים בסוריה

בדואי מהנגב נעצר על ידי השב"כ בחשד שסייע לאחיו ולקרוב משפחה נוסף להצטרף לאחד מארגוני הג'האד העולמי הפועלים נגד המשטר בסוריה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז באייר תשע"ד

אישום: סייע לקרוביו להצטרף למורדים בסוריה-ערוץ 7
מורדים בסוריה
רויטרס

השב"כ עצר בסיוע המשטרה אזרח ישראלי, תושב חורה שבנגב, לאחר שסייע לשני קרובי משפחתו, גם הם תושבי הנגב, לצאת לסוריה ולחבור לארגון הג'יהאד העולמי.

העצור הינו אדריס טאלב אחמד אבו אלקיעאן, צעיר בן 23 שמשתייך לזרם סלפי קיצוני. הארגון אליו הצטרפו היוצאים לסוריה הוא 'דוולת עראק ואלשאם' (בתרגום לעברית: מדינת עראק וסוריה), הלוחם נגד משטרו של אסד.

אדריס נעצר ב-28 באפריל 2014, לאחר שנחשד שסייע לאחיו עת'מאן אבו אלקיעאן וקרוב משפחתו שפיק אבו אלקיעאן, שניהם אזרחי מדינת ישראל תושבי חורה, לצאת לסוריה על מנת להצטרף ללחימה יחד עם הפעילים הסלפים ג'האדים.

בחקירתו בשב"כ הודה אדריס כי ידע מראש על כוונתם של השניים לצאת לסוריה והסתיר זאת מאחרים וכי סייע בתיאום נסיעתם לסוריה דרך תורכיה. אדריס אף הודה כי העביר לשניים כספים לטובת מימון הוצאות הנסיעה, מסר לשניים פרטים של גורמים נוספים הלוחמים בעת הזו באיזור ויוכלו לסייע להם.

בחקירתו הודה עוד, כי חלק ניכר ממגעיו עם גורמי הטרור הללו, התבצע באמצעות רשתות חברתיות דוגמת פייסבוק וטוויטר. ב-15 במאי הוגש נגד אדריס אבו אלקיעאן כתב אישום בבית משפט השלום בבאר שבע, בגין עבירות של קשירת קשר לעוון וסיוע ליציאה שלא כדין.

בשב"כ מציינים, כי "יציאתם של ערבים אזרחי מדינת ישראל ללחימה בסוריה שלא כדין הינה תופעה מוכרת, אולם זוהי הפעם הראשונה בה זוהתה יציאה של ערביי הנגב ללחימה בסוריה. מדובר בתופעה מסוכנת, שכן אלה היוצאים לזירה זו עוברים אימונים צבאיים, נחשפים לאידיאולוגיות ג'האד עולמי קיצוניות, וקיים חשש כי ינוצלו לביצוע פעילות טרור נגד מדינת ישראל בסופו של יום".