הנחת אבן פינה ל"תפארת ישראל"

טקס הנחת אבן הפינה לבית הכנסת "תפארת ישראל" נערך אחר הצהריים (שלישי) ברובע היהודי בירושלים

הטקס הועבר בשידור וידאו חי בערוץ 7 והתקיים במעמד שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ורב הכותל הרב שמואל רבינוביץ'.

שר השיכון אריאל אמר בטקס כי "זכינו היום להניח אבן נוספת בבניינה של ירושלים, זוהי נקודה סמלית בחזון שהולך ומתממש לנגד עינינו - 'חדש ימינו כקדם'. ירושלים היא לב האומה. אי אפשר לחתוך את ירושלים לחתיכות, ממש כמו שאי אפשר לכרות את הלב מתוך הגוף.

"אנו עומדים אל מול הר הבית, כאשר המציאות היא שהר הבית דה-פקטו לא בידינו באופן מלא. הר הבית הוא לב האומה ואסור לנו להפקיר אותו", אמר שר השיכון.

השר אריאל הדגיש כי "לא נסכים להקפאת בנייה בשום מקום בארץ ישראל ובפרט בירושלים, עיר הנצח והקודש. הקפאת בנייה היא נזק גם לטווח קצר וגם לטווח ארוך. לטווח הקצר זה ברור, אבל גם בטווח הארוך – נאמר פה היום באופן נחרץ: נמשיך לתכנן ולבנות את ירושלים המאוחדת במלוא היקפה במרץ ובנחישות".

ח"כ מוטי יוגב, ששימש בעבר כיו"ר החברה לפיתוח הרובע היהודי, אמר בהתרגשות שאין שמחה גדולה מלפתוח את יום ירושלים בבניינו המחודש של בית הכנסת, "גדול יהיה כבוד הבית הזה האחרון מן הראשון".

ראש העיר ניר ברקת אמר כי "אנו מניחים היום אבן פינה לאחד מסמלי היישוב היהודי בירושלים לאורך הדורות המסמל את הקשר שאינו ניתק בינינו לבין ירושלים. לפני מספר שנים חנכנו את בית כנסת החורבה המפואר שנבנה מחדש ואנו גאים היום לשחזר ולבנות מחדש את בית הכנסת תפארת ישראל. העירייה רואה חשיבות רבה בשימור ושיחזור אתרי המורשת של ירושלים ואנו נמשיך לשמור על מורשת ישראל בירושלים".

בית הכנסת "תפארת ישראל" פיאר את העיר העתיקה לצד בית הכנסת "החורבה" עד מלחמת העצמאות בשנת 1948, אז נחרבו שניהם על ידי הירדנים.

בית כנסת "החורבה" שוקם ונחנך מחדש בשנת 2010. ביום רביעי תאשר ממשלת ישראל הצעת החלטה לפיה ישוקם בית הכנסת "תפארת ישראל" במימון של 50 מיליון שקלים. את ההצעה מוביל השר אריאל.

בית הכנסת ישוקם במבצע הנדסי מורכב, לאחר שהחפירות הארכיאולוגיות שהתבצעו במקום הסתיימו ואף התגלו ממצאים מתקופות בית המקדש הראשון והשני.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו