34% מבנות השירות הלאומי הוטרדו מינית

הוועדה לקידום מעמד האישה דורשת לקבוע נוהל מחייב לכל הגופים המפעילים את המשרתות למניעת הטרדה מינית.

ניר הר זהב , כ"ז באייר תשע"ד

34% מבנות השירות הלאומי הוטרדו מינית-ערוץ 7
לא חושש.ג'רבי
פלאש 90

"34% מבין בנות השירות הלאומי הוטרדו או הותקפו מינית ומתוכן 78% חשו שהכלים שהמערכת נתנה להן להתמודדות עם המצב לא היו מספיקים", כך אמרה היום (שלישי) יהודית סידיקמן, מנכ"לית "אל הלב" בדיון הוועדה לקידום מעמד האישה על הטיפול בהטרדות מיניות בשירות הלאומי-אזרחי.

יעקב עמר, סמנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, אמר כי "אנו מגבשים בימים אלה הנחיות, והגופים המוכרים יתנו את הטיפול. לא רק מניעה והכשרה, נבנה מודל".

יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא, אמרה כי "בעקבות תקנות של שרת המשפטים, שאישרנו השבוע בוועדה, היום כל סטודנט וכל מרצה באוניברסיטה צריך לעבור הדרכה. אבל אצלכם כל עמותה מחליטה כמה שעות הדרכה יהיו אם בכלל. אתם חייבים לקבוע נוהל אחיד. אתם חייבים למנות נציבת תלונות, שכל בת שירות לאומי תדע איך לפנות אליה".

"יש לכם אלפי בנות. צריך מישהי שתוודא שהעמותות מפנימות את ההנחיות. הועדה דרשה מכם לפני שלושה חודשים לגבש את הנוהל, חולפים שלושה חודשים ואנחנו מקבלים תשובות מגומגמות ולמנכ"ל הרשות יש דברים יותר חשובים מלהופיע לדיון. אנו ניזום גם תיקון לחוק שיעביר את האחריות ישירות אליכם", אמרה לביא.

סידיקמן הוסיפה כי "אפשר לעשות הרבה יותר במניעת הטרדות - שבנות ידעו איך לדבר מול אדם עם סמכות ולומר לו אתה לא תדבר אלי כך ולא תיגע בי. מבדיקה שלנו עולה שבמקום שבנות קיבלו הדרכה טובה בעת כניסתן לשירות, אחוז ההטרדות ירד דרמטית, ובמקום שלא קיבלו הדרכה ההטרדות נפוצות בהרבה.

"חלק גדול מהבעיה הוא תקציבי", הסבירה. "תוכניות ההכנה עולות כסף. סקרים עדכניים מארה"ב מראים שאחת מארבע צעירות מותקפת מינית, וש-98% ממקרי התקיפה מבוצעים על ידי 7% מהגברים. כלומר הרוב המכריע של הגברים בסדר גמור, אבל יש כמה שתוקפים שוב ושוב ושוב".

איילת וידר כהן, פסיכולוגית קלינית מפורום קולך אמרה בדיון כי "מתוך 100 בנות שפונות לטיפול, 65% סבלו מהטרדה מינית בזמן השירות הלאומי או קודם. הפוגעים הם המעביד או סמכות חינוכית או תורנית, לפעמים בן משפחה מאמצת, נהג או איש תחזוקה. על פני כל הספקטרום. בנות השירות הלאומי בסיכון גבוה לפגיעה מינית בשל גילן. המקרים מראים שבנות עד גיל 20 זו קבוצת הסיכון הכי גדולה. אם נוסיף לכך את יצאתן מחממה תרבותית מוגנת ואת המטיבציה האדירה שלהן להשתלב במקום חדש, אנו מקבלים בנות עם פגיעות גבוהה".

בתום הדיון דרשה הוועדה מרשות השירות הלאומי להציג בפניה בתוך חודש את הנוהל המחייב את כל הגופים המוכרים המתפעלים את בנות השירות הלאומי. במקביל הוועדה תקדם חקיקה שתכיל את החוק למניעת הטרדה מינית גם על בנות השירות הלאומי ועל הגופים המפעילים את השירות.