תוקפת ומגנה. לבני
תוקפת ומגנה. לבניפלאש 90

מליאת הכנסת קיימה היום (רביעי) דיון בהצעה לסדר בנושא "החלת ריבונות ישראל על חבלי יהודה, שומרון ובקעת הירדן". את הדיון יזמה ח"כ אורית סטרוק (הבית יהודי).

ח"כ יריב לוין (הליכוד ביתנו) אמר כי נכשלנו כאשר הצלחנו לשחרר חבלי מולדת ולא השכלנו להחיל את ריבונותנו עליהם. אותו העדר חזון של מנהיגינו אז שאולי הובילו את המדינה לניצחון צבאי גדול אבל נעדרו היכולת והראייה לטווח ארוך לממש אותו במלואו כפי שהיה מוטל עליהם לעשות, הוא שביסוד לא מעט מן הבעיות שאנו נאלצים להתמודד איתם בימים אלה

ח"כ חיליק בר (העבודה) אמר כי המהלך הכי טוב שישראל יכולה לעשות זה ללכת מחר לאו"ם ולהגיד שנצביע בעד מדינה פלשתינית. אני נגד סיפוח חד צדדי זה התעלמות מהמציאות. יש משא ומתן ואתם עשיתם ככל שיכולתם כדי להכשיל אותה. אוי לנו אם נספח חד צדדית, לא סתם ממשלות ימין נמנעו מלעשות את זה.

סגן השר אופיר אקוניס (הליכוד ביתנו) ציין כי "ירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה, שמעולם לא הייתה בירה של אף עם אחר. בעוד אחרים משתמשים בירושלים ככלי בוויכוח פוליטי, בשבילנו ירושלים היא סלע הקיום שלא תחולק לעולם. עמדתי האישית היא שצריך להחיל את הריבונות על שטחי c. לגבי החלת הריבונות על כל השטח, מדיניות הממשלה איננה תומכת ברגע זה".

שרת המשפטים ציפי לבני, אמרה כי "כולנו נמצאים באותו יום שהוא חשוב לכולנו. תחושת החזרה הביתה משותפת לכולנו ואין לאף אחד מונופול על אהבת הארץ הזאת. בעייני אין לכם זכות לוותר על הזכות שלנו לחיות פה בשלום, אין לכם זכות להפוך את ישראל למדינה דו לאומית, אין לכם זכות לבודד אותנו ולכפות עלינו את שלטון הרבנים הקיצונים.

גם ערביי ישראל נמצאים כאן על יסוד אזרחות מלאה ושווה ואם מספחים גם הם יהיו אזרחים מלאים ושווים.הגיע הזמן להפסיק עם הצביעות הזו. כל הדיבורים האלה שלכם לא רק תורמים לחיזוק ירושלים, הפעילות שלכם תוביל לכך שלא יהיה שלום ולא יהיה ירושלים.

נאמר כאן שעמדת הממשלה בשלב זה היא לא להחיל ריבונות, זו תהיה עמדת הממשלה כל עוד אני חברה בה".

ח"כ סטרוק אמרה במהלך הדיון כי "השבוע אנחנו מציינים 47 שנים למלחמת ששת הימים. מלחמה שבה הגיעו לקיצם 19 שנות הכיבוש הירדני בארץ ישראל. וחבלי יהודה, שומרון, ובקעת הירדן, חזרו לידינו. האזורים האלה הם שלנו. לא פחות מאלה שהחלנו עליהם את הריבונות בהכרזת העצמאות: מבחינת הזיקה ההיסטורית, הדתית והתרבותית ומבחינת המעמד הבינלאומי והכרת אומות העולם שאינה ניתנת להפקעה. כפי שכתוב במגילת העצמאות".

"יש להחיל ריבונות ולחזור למסלול הציוני לאחר הסטייה החמורה של אוסלו. תם עידן אוסלו. תם עידן המתן ומתן – כי זה מה שהיה לנו באוסלו: מתן ומתן ומתן ומתן בלי סוף. יש להרחיב את הריבונות הישראלית אל חלקים נוספים, אזורים שהם שלנו, שהם ממש בית-חיינו, שכל פיסת-נוף בהם מספרת סיפור של היסטוריה יהודית, אזורים שבהם מתגוררים מאות אלפי ישראלים, ולכל היותר כמה עשרות אלפי ערבים".