שטרית: עלו לישראל; פרוש: מה יש כאן?

בדיון על התחזקות הימין הקיצוני באירופה אמר פרוש לשטרית כי "שם מעוניינים למנוע מהיהודים את חלקם בתקציב וכאן עושים זאת לחרדים‏".

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשע"ד

שטרית: עלו לישראל; פרוש: מה יש כאן?-ערוץ 7
מאיר פרוש
צילום: פלאש 90

במהלך דיון במליאת הכנסת סביב פיגוע הירי בבריסל והתחזקות הימין הקיצוני באירופה, קרא ח"כ מאיר שטרית (התנועה) ליהודי אירופה לעלות ארצה.

"ההשפעה הפוליטית של הקהילה המוסלמית בכל מיני מדינות באירופה הולכת וגדלה, ויש לזה השלכות על העתיד של היהודים שם. ואני אומר להם: מה אתם מחכים? אתם מחכים שתהיה בעיה חלילה וחס ואז תברחו? לא. תבואו עכשיו כשנוח, כשהכל פתוח, כשיש זמן. בואו, תעלו לישראל".

בתגובה השיבו ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) כי במצב כיום כלל לא בטוח שכאן טוב יותר לאוכלוסיה החרדית. "שם מעוניינים למנוע מהיהודים את חלקם בתקציב וכאן עושים זאת לחרדים‏", אמר פרוש.

בפתח דבריו אמר פרוש כי הפיגוע בבריסל, הרצח שבו נרצח גם זוג יהודים, קרה באותו שבוע שבו, מספר ימים לאחר מכן, התקיימו הבחירות לאיחוד האירופאי. "הבחירות האלה זעזעו את אמות הסיפים. מדוע הן זעזעו? מכיוון שבבחירות אלו הימין הקיצוני נבחר בצורה מרשימה ובמקומות כמו צרפת או בריטניה הגיעו כמעט ל-25% מהמושבים של האיחוד האירופאי.

"הדבר הזה מדליק נורה אדומה אצל רבים וטובים. רבים וטובים לאו דווקא מבני העם היהודי, אבל כמובן שאצל העם היהודי הדבר הזה נתפס בחלחלה. הייתכן שב-2014, בתשע"ד, אנחנו חוזרים חזרה למה שקרה לפני שמונים שנה, שבעים שנה, חס ושלום?

"דיברה כאן חברת כנסת מועלם והזכירה את העובדה שסגנית השגריר בבריסל אומרת שאולי היהודים בבריסל פחות סובלים מכיוון שהם לא כל כך חרדים והם לא נראים. הם אולי מעורים יותר בכלל האוכלוסייה הלא יהודית בבריסל ולכן הם לא נפגעים כל כך. אבל באנטוורפן שהיא העיר השנייה בגודלה בבלגיה שם סובלים הרבה יותר. שם היהודים בולטים בלבוש, בהתנהלות, ולכן האנטישמיות שם היא הרבה יותר גבוהה".

"אני לא חושב שהימין הקיצוני לא רוצה בכלל שיהיו יהודים בקרבתם. אני לא חושב שהימין הקיצוני מבקש שהיהודים ייעלמו כמו שחלילה היה לפני שבעים שנה. או ואבוי אם זה כך. הימין הקיצוני באירופה רוצה בעיקר שהיהודים לא יקבלו את החלק שמגיע להם בעוגת התקציב. לדעתי, זו התפיסה שאיתה הימין הקיצוני יכול לחיות בימינו, בתקופה כזו, שהיהודים לא צריכים לקבל את החלק המגיע להם בעוגת התקציב".

"ואומר חבר הכנסת שטרית: 'למה שהיהודים לא יגיעו לפה'? אבל משום מה - אני אומר את זה משום מה, ומניח שסגן שר האוצר יתווכח עוד מעט ויעלה לדוכן - כאשר אני מדבר על נושא של גיוס, שהחרדים מרגישים לא בנוח עם זה – יימצא התירוץ מדוע לכפות עליהם. וכאשר אני מדבר על שאלה של דיור למגזר החרדי יהיה תירוץ אחר. וכשאני מדבר על השתתפות בכספי מוסדות החינוך החרדי יהיה תירוץ אחר מדוע לא נותנים. וכאשר ינסו לשאול מדוע מתערבים בתכני הלימוד יהיה תירוץ אחר. אם נביט בסך הכללי, מדינת ישראל מתעמתת עם המגזר החרדי בכל התחומים. בכל הנושאים היא מתעמתת איתם".

"איני רוצה לייחס זאת חלילה לאנטישמיות. אבל בוודאי ובוודאי שמדינת ישראל על כל שלוחותיה בהרכב הנוכחי מתעמתת עם הציבור החרדי ואומרת: אנחנו לא רוצים לתת לכם את חלקכם כיהודים חרדים בעוגת התקציב. כך אני מתרגם את מה שקורה היום".