איבדו את מורתם האהובה והחליטו לפעול לזכרה

תלמידים בישיבת אמי"ת עפולה, איבדו את מורתם סמדר יחיא ז"ל וייסדו גמ"ח חסד לזכרה ומועדון פנאי לנוער אותו חלמה להקים.

יעל רון , כ"ט באייר תשע"ד

בערב לזכרה
בערב לזכרה
ישיבת אמי"ת יהודה עפולנ

כשהתלמידים בישיבת אמי"ת יהודה עפולה התבשרו שמורתם המסורה, סמדר יחיא ז"ל חלתה במחלת הסרטן הם עשו מה שביכולתם בכדי לשמח ולעזור לה.

לאחר כשנה, נפטרה מורתם האהובה והם החליטו להמשיך את דרכה שהיתה כול כולה חסד.

הם הקימו גמ"ח בשם 'חסדי סמדר' בו כל כיתה בישיבה הולכת מידי שבוע להתנדבויות בעמותות שונות בהם סמדר התנדבה, בנוסף, בימים אלו הם ממשים חלום אותו התחילה להגשים ולא הספיקה לסיים, לבנות מועדון פנאי לחבר'ה בו יוכלו לנוח, ללמוד ולהירגע.

"סמדר היתה המחנכת שלנו בכיתות ז'- ח', מורה למקצועות העברית שהנהיגה את מועצת התלמידים בישיבה, היא היתה מאוד אימהית וחמה אלי וכלפי שאר התלמידים, נקשרנו אליה ולכן כשבתחילת כיתה ט' התבשרנו שהיא חלתה במחלה לקחנו את זה מאוד קשה", מספר יושב ראש מועצת התלמידים, אליאב בטיטו.

"דאגנו לה, הכנו לה מכתבים ושלחנו לה כל דבר שיכלנו בכדי לעזור לה ולשמח אותה, כי היינו מאוד קשורים אליה. כשהיא נפטרה כאב לנו מאוד, הרבה תלמידים הגיעו לשבעה, גם כאלה שכבר לא למדו באותו מוסד בו היא לימדה ואפילו עברו לערים רחוקות במיוחד. דיברנו עם בני המשפחה, ביקשנו לשמוע את התחושות, לשמוע עליה עוד וגם סיפרנו מה היא היתה בשבילנו".

בטיטו מוסיף לספר על הימים הראשונים לאחר לכתה, "שמענו על החסד שהיא היתה עושה, חסד שהיינו מודעים אליו וחסד שהיא עשתה בסתר. עם סיום השבעה התחלנו בפתיחת גמ"ח לעילוי נשמתה, קראנו לזה, 'גמ"ח חסדי סמדר' בו אחת לשבוע קבוצה של תלמידים בישיבה יוצאת להתנדבות בעמותות השונות שסמדר היתה מתנדבת בהם. בתחילת שנה הצעתי רעיון להקים לזכרה מועדון פנאי לתלמידים, חלום עליו התחילה לעבוד ולא הספיקה לסיים. היא כבר קנתה ציוד ופשוט לא הספיקה לעשות בו שימוש, אז שמנו לעצמנו כיעד להצליח להקים את המועדון".

התלמידים החלו לעבוד על המועדון אבל העלויות היו גבוהות מידי, לכן ארגנו התלמידים ערב הנצחה לזכרה של סמדר, בהם תרמו הנוכחים סכום כסף לטובת המועדון שיבנה לזכרה, "לערב הגיעו למעלה ממאה תושבים, רב העיר, הרב שמואל דוד כיבד בנוכחותו. את הערב התחלנו בדברי פתיחה והנצחה של מנהל הישיבה, הרב צחי בלאו, נציגים מהמשפחה סיפרו על סמדר וגם אנחנו התלמידים. תוך כדי היו קטעי ליווי מוזיקאליים וסרטון שהפקנו לזכרה, לאחר מכן נערכה הרצאה של הרב ד"ר יוסף שטמלר שהגיע בהתנדבות מלאה".

המועדון הולך לקום במהלך החופש הגדול ויפתח באופן רישמי בתחילת שנה הקרובה, "אנחנו נעשה טקס לזכרה בעת פתיחת המועדון שיקרא, ככל הנראה, 'נוה סמדר'. במועדון עצמו יהיה חדר חסד שיהיה מוקדש לנתינה כמו איסוף מוצרי מזון, אריזה ועוד.  סמדר לא היתה סתם מחנכת, היה לה חשוב שנהיה בני אדם, שנהיה אנשים טובים, זה היה הדבר הראשון מבחינתה, רק לאחר מכן הגיעו הלימודים הטכניים. בעשייה לזכרה יש משהו מנחם, סמדר היתה מאוד אימהית כלפינו והמעט שאנחנו יכולים לעשות זה להנציח את זכרה בדבר שהיא הכי רצתה לעשות, חסד בקהילה. היא כל כולה היתה למען האחרים, ובכך אנחנו מגשימים את מי שהיא היתה".