שירים משם

פרויקט ייחודי משדך שירים מימי השואה עם מוזיקאים ישראלים מובילים, והתוצאה - אופטימית יותר ממה שהייתם חושבים

דודו כהן , ב' בסיון תשע"ד

שירים משם           -ערוץ 7
אחכה לו
עטיפה האלבום

אחכה לו – שירים שעלו מאפר השואה, 'הלב והמעיין' מארחים אמנים שונים

אחרי 66 שנים כאן במדינת ישראל, נדמה שנאמר כבר הכול על השואה. היא נחקרה, דוברה וטופלה כמעט מכל זווית אפשרית, ובדיוק בגלל זה האלבום של 'הלב והמעיין', 'אחכה לו - שירים שעלו מאפר השואה', נחוץ כל כך לריענון השיח והזיכרון. ולמה? כי זו ההזדמנות להתוודע בפועל לעובדה שבתוך האימה והסבל העצום שחוו בני עמנו באירופה הנאורה והמתקדמת, הייתה גם מוזיקה. כן, מוזיקה.

לא מעט לחנים עלו מאפר השואה ולא מעט פיוטים הושרו שם, בין האודים העשנים. הם נתנו כוח לאותם יהודים, לעתים ביטאו את האווירה במחנות הריכוז ולעתים גם עמדו במרכזם של סיפורי גבורה. תחקיר ארוך שערכו הרב תמיר גרנות והכליזמר חיליק פרנק העלה לא מעט ניגונים וסיפורים שהביאו צד שונה של השואה, ובסוף התאספו ובאו כולם תחת קורת גג אחת.

לכאורה מדובר במחקר כמעט אקדמי, אבל בגלל ההיכרות העמוקה של חברי 'הלב והמעיין' עם רבים מבכירי המוזיקה היהודית בארץ, הפרויקט התגבש לאלבום שבו מתארחים לא מעט אמנים. האלבום כולל גם חוברת מצורפת ובה הסיפורים שעומדים מאחורי השירים, כולל הטקסטים כמובן. כל המכלול הזה יוצר חוויה לא פשוטה, אבל בהחלט מרתקת.

רשימת האמנים שנרתמה לפרויקט איכותית ומכובדת: אהוד בנאי, אודי דוידי, שי גבסו, אילן דמרי, אביתר בנאי, ישי ריבו, ירמי קפלן ועוד. מה שעוד מעניין כאן הוא שלא כל השירים נוגים ועצובים, כפי שהיה אפשר לחשוב בהתחלה. יש כאן קצב ("אם אמרתי מטה רגלי", בביצוע אודי דוידי), תקווה ("ברגע קטון", בביצוע שי גבסו), ואמונה יוקדת ("צמאה לך נפשי", חיליק פרנק).

נראה שהמטרה של יוצרי הפרויקט הייתה להראות שגם שם, בתוך התופת, נצנצה לה נשמה יהודית שהנאצים לא הצליחו לשלוט עליה. וכאשר שבעה עשורים אחרי המלחמה ההיא יוצא אלבום כזה במדינת ישראל, על ידי אמנים יהודים, ניצחון הרוח בא לידי ביטוי פי כמה וכמה.