טלוויזיה ובית מדרש, ילכו שניהם יחדיו?

דפי פייסבוק החליפו את ההפגנות בכיכר העיר. שלטי חוצות התחלפו בבאנרים ובפרסומות. המדיה החדשה השתלטה על חיינו וזו עובדה גמורה.

ערוץ 7 , א' בסיון תשע"ד

המציאות שלנו משתנה מיום ליום. העולם שאנו מכירים משנה את פניו. לא עוד מחאות של אנשים פיזית ברחובות הערים, כיום פשוט מחתימים אלפים ורבבות באמצעות עצומות אינטרנטיות.

לא עוד הפגנה מרכזית בכיכר העיר. במקומה פותחים דף מחאה המונית בפייסבוק. מישהו עוד זוכר את הדבקת אלפי מודעות המחאה ושלטי החוצות שכיסו כל צומת, כל גשר וכל עמוד בכל רחבי הארץ?

זה נגמר. היום פשוט מעלים סרטון קצר ליוטיוב  שעושה את כל העבודה ובקלות רבה יותר. אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים, אך סרט אחד שמורכב מתמונות רבות, משנה לך את כל התפיסה. ראו ערך "דוד הנחלאווי" או סא"ל שלום אייזנר...

המדיה נכנסה לחיינו כמעט בכל תחום. היא שינתה לנו את צורת החיים ויחד עם זה הכניסה לתודעה שלנו בדלת האחורית ויש אומרים בדלת הראשית, מושגים זרים מתרבויות אחרות.

התרבות היהודית עם ערכי הנצח והמוסר שלה, נשארה במשך שנים רבות בעיקר בין כותלי בית המדרש, בין הדפים והספרים הישנים והנצחיים. היו שיעורים, היו כנסים גדולים לציבור, אולם האפשרויות היו מוגבלות. הצמא הגדול שהיה בחוץ לשמוע ולהכיר לא קיבל מענה מספק, כיוון שטרם נולד הכלי העוצמתי הזה שדרכו ניתן להגיע למיליוני אנשים, בלחיצת כפתור פשוטה.

השנים עברו, המדיה נפוצה יותר ויותר... והנה חלחלה ההבנה אצל אנשי בית המדרש: כדי להגיע אל ההמונים חייבים לפעול בדרך אחרת, דרך המדיה. הראשון היה הרבי מליובאוויטש זצ"ל שזיהה עוד לפני כ-30 שנה את הפוטנציאל האדיר בטכנולוגיה המתפתחת וברשת האינטרנט שרק החלה בצעדיה הראשונים.

אם יש כלי חזק שבאמצעותו ניתן להפיץ ברבים את דבר ה'- אנחנו שם, היה המסר שהוא העביר לחסידיו.

שנים אחריו הצטרף לרשת הרב דב ביגון שהקים את ערוץ מאיר שהעביר שיעורי תורה מוקלטים מתוך בית המדרש. אתר הידברות נפתח גם כן. היום מישהו יכול לספור את כל אתרי האינטרנט התורניים שקיימים?

הצעד הבא היה הקמת ערוצי טלוויזיה יהודית. במשך שנים רבות, "טלוויזיה" הייתה נחשבת לעניין לא ראוי בעליל בקרב אנשי בית המדרש. אך לפתע הגיעה ההבנה שאם יש כל כך הרבה ערוצים שמעבירים למיליוני צופים, תכנים בכל נושא שהוא, מדוע שלא יהיה גם ערוץ שיעביר את המסרים של תורת ישראל בצורה רחבה ומעניינת?

כך נפתח ערוץ הידברות בכבלים, אליו הצטרף מאוחר יותר "ערוץ מאיר". ערוץ "אורות" עלה באינטרנט ואנחנו לקראת פתיחת ערוץ טלוויזיה יהודית נוסף. משהו השתנה. משהו נפתח. אפילו בערוצי הטלוויזיה הכללית הבינו את הנהירה הגדולה שנוצרה והחלו להפיק בעצמם סדרות מקור וסרטים שמנסים לגעת משהו בעולם התוכן היהודי.

לפני כתשע שנים, הרבה לפני שמישהו חשב על "טלוויזיה יהודית" או על סרטים תורניים באורך מלא, הרב שמואל טל החליט להקים בית ספר אשר יכשיר את בוגריו, בני הציבור הדתי, נשים וגברים, ליצור תוכן יהודי מקורי באמצעות כלי המדיה השונים.

מאז הוקם "בית הספר לקולנוע יהודי–תורת החיים" הוא הולך וגדל. בשנים האחרונות יש ביקוש גדול ליוצרים המגיעים עם עולם הערכים היהודי שלהם- מתוך בית המדרש ומכוחו הם כותבים, מביימים, מפיקים, מצלמים ועורכים.

אפשרויות התעסוקה הרבות בשילוב החזון הייחודי של בית הספר, מושכים אליו תלמידים ותלמידות אשר חפצים לתרום מכוחם ומכישרונם למען המהפך המרענן שמתרחש בחיינו, תוך כדי עשייה מקצועית רווחית ומרתקת!

*ביום שלישי י"ב בסיוון, 10.06, בשעה 17:00, בית הספר יפתח את שעריו למתעניינים במסלולי קולנוע, תסריטאות ומשחק.  לפרטים נוספים אודות היום הפתוח ניתן ליצור קשר עם בית הספר.