ממשיך לזכות. הרב עובדיה יוסף
ממשיך לזכות. הרב עובדיה יוסף צילום: פלאש 90

הרב עובדיה יוסף זצ"ל הותיר אחריו מסמך, אשר הופקד בידי מקורבו עו"ד דוד גלאס, בו הוא מסדיר את העברת הבעלות על החלק הארי של רכושו לבנו, הרב משה יוסף, כך דווח בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל.

לא מדובר בצוואה קלאסית, אלא במסמך המעגן ככל הנראה העברות רכוש שבוצעו כבר בימי הרב יוסף לטובת בנו הצעיר, משה יוסף, אשר התגורר עמו וטיפל בו מאז פטירת הרבנית מרגלית. המסמך נחתם בחודש שבט תשס"ה ופעם נוספת לפני כשנתיים.

במסמך מבהיר הרב, כי כי כל הכספים, הדירות והנכסים שהעביר לבנו משה בחייו הם מתנה גמורה. הרב מבהיר עוד כי העניק למשה גם את הזכויות על הוצאת ומכירת הספרים שחיבר, וכך גם את הבעלות על כתבי היד הרבים שהותיר, וספריית הענק השוכנת בבית ברחוב הקבלן.

לפי המסמך, לבן משה הסמכות לעשות ברכוש "כראות עיניו ועל פי שיקול דעתו". הרב הוסיף והדגיש במסמך, כי אין למחות בידיו של משה יוסף, כנראה מתוך רצון למנוע מרמור או התקוממות במשפחה על הבן שזכה בכמעט כל ירושת אביו.

במסמך נאמר, כי "הדירות והנכסים הרשומים על שם בני הרב משה הי"ו נתונות לו במתנה גמורה בקניין גמור ושלם... רצוני שכל הוצאות ומכירת הספרים אשר חיברתי ואשר אחבר בעזרת ה' הכל יעשה על ידי בני הרב משה הי"ו והזכויות קנויות לו מעתה ועד עולם. ההכנסות ממכירת הספרים הללו ישמשו קודם כל להוצאת ספרים נוספים, והרווחים יהיו בידי בני הרב משה הי"ו וישתמש בהם לפי שיקול דעתו... כל כתבי היד שכתבתי ואכתוב בעזרת ה' כולם שייכים לבני הרב משה היו ויעשה בהם כראות עיניו ואין רשות לשום אדם לעשות בהם כל שימוש".

יתר ילדיו וצאצאיו של הרב צפויים לחלוק ביתרת רכושו. המדובר הוא בעיקר בבית ברחוב הקבלן 45, בו מתגוררים כעת בני הזוג משה ויהודית, אשר צפוי להימכר בכעשרה מיליון שקלים. מעבר לכך יחלקו הילדים כולם בחפציו האישיים של הרב יוסף שערכם הכספי אינו גדול אך ערכם הסנטימנטלי לבני המשפחה רב מאוד.

עד לרגע זה לא עשו מרבית בני המשפחה כל צעד בניסיון לערער על הצוואה. עורך הדין גלאס אמר בתגובה שכמי שטיפל בעניין, והיה איש אמונו של הרב, הוא מעדיף שלא להתייחס לפרסום. גם הרב משה יוסף העדיף שלא להגיב לדברים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו