משה זר
משה זר צילום: פלאש 90

אזכרה במלאת 13 לרצח גלעד זר הי"ד התקיימה היום (חמישי) בקרני שומרון.

זר היה קצין הביטחון של המועצה האזורית שומרון ונרצח בעת מילוי תפקידו בפיגוע ירי בצומת ג'ית שלימים הפך להיקרא "צומת גלעד".

אביו של גלעד, משה זר, איש התיישבות ותיק ופעיל מרכזי בתחום רכישת קרקעות, התראיין היום ב''גלי ישראל'' ובאולפן נכח גם סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני.

משה זר סיפר על אופיו המיוחד של גלעד וציין כי "גלעד קישר וגישר ועשה כל מיני דברים לא כאיש מלחמה, לא כתג מחיר, (אלא) בשביל לאחד אותנו ובשביל להקים ישובים, לעודד אותם, לקשור בין ישוב לישוב- דרך גלעד".

דילמוני, אשר הכיר והיה חברו של גלעד, שאל את משה לגבי הזיכרון האחרון שלו מגלעד. על כך סיפר משה כי "גלעד לעיתים רחוקות היה משתף אותי בפעילות שלו, לפעמים הייתי מלווה אותו יום שלם ומסתובב איתו בכל מיני מקומות, בשומרון בעיקר. באחד המקומות, כשעדיין 'דרך גלעד' היתה בהתהוות , הוא הראה לי את הדרך שעומדת להיסלל. אז עברנו סמוך לקרקעות שקניתי מהכפר 'אימתן' והוא אמר לי 'אבא אתה יודע, כאן הקרקעות שלך, הם נמצאות 40-50 מטר מהדרך שתהיה פה'. הוא אמר לי 'תשמע, כשהדרך הזו תהיה קיימת תוכל לעשות פה חווה חקלאית'. צחקנו, אבל ידעתי שזו הצוואה שלו".

בנוסף המשיך משה לספר על מורשת גלעד ואמר "לכל מקום הוא הגיע בראש מורם ועם גאווה לאומית וגאווה דתית- זה הסדר" וכן הבהיר כי "ארץ ישראל היא ארץ שלנו מתורה אבל היא גם ארץ שלנו בעבר, בהווה ובעתיד".

לסיום, הזכיר דילמוני כי משפחת זר הבטיחה להקים 6 ישובים, ישוב על כל אות בשמו של 'גלעד זר'. כיום ישנם 2 ישובים, ועל הקמת שאר הישובים אמר משה: "הם יהיו! כמו שאמרתי לראש הממשלה דאז, אריאל שרון- אם לא אני אזכה להקים את הישובים לזכרו של גלעד, יקימו אותם בני ובנותי ואתה מכיר אותם. ואם מישהו גם להם יפריע, יקימו אותם גם נכדי ונכדותי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו