לבני יוזמת: "מלשינון" נשיאותי

שרת המשפטים הודיעה כי תיזום חוק שיסדיר סוגיות הנוגעות לבחירות לנשיאות, במסגרתו יוקם גוף אליו ניתן יהיה להעביר מידע על מועמדים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ד

לבני יוזמת: "מלשינון" נשיאותי-ערוץ 7
ציפי לבני
צילום: פלאש 90

שרת המשפטים, ציפי לבני, נשאה היום (ראשון) דברים בכנס המרכז לאתיקה שהתקיים במשכנות שאננים בירושלים, במהלכם התייחסה לאירועים סביב הבחירות לנשיאות המדינה.

"מה שקורה במירוץ לנשיאות אינו מוסיף כבוד לכנסת ולמוסד הנשיאות. יש מסקנות שצריך לקבל עכשיו לגבי הליך הבחירה והשקיפות של המועמדים: נשיא מדינת ישראל הוא סמל למדינת ישראל, הן בתוך והמדינה ומחוצה לה, ולכן נדרשת ממנו מידה מוגברת של ניקיון כפיים. מידה זו צריכה להיות מוגברת אף יותר מאלה הבוחרים בו אם יש אפשרות כזאת, וזאת בהנחה שהגוף הבוחר נשאר בכנסת - ובעניין הזה יש לי גם הרהורים", אמרה לבני.

לבני הודיעה בדבריה, כי היא "מתכוונת להוביל חקיקה שתקבע כללים ברורים לגבי הנשיאות - לגבי מימון הבחירות, אמצעים, מגבלות למימון, מגבלות לגיוס תרומות, ומעל הכל צריך שקיפות. הגוף הבוחר צריך לדעת את כל המידע בבואו לבחור את המועמד הראוי".

לדבריה, "גם הציבור הכללי צריך לקבל את המידע החיוני על המועמדים למוסד הנשיאות ממש כפי שאנו בוחרים כל תפקיד ציבורי אחר ונוהגים לבחון את המועמדים על ידי ועדה שכל ייעודה בחינת התאמתו של המועמד לתפקיד. כך גם צריך להיות במוסד המכובד ביותר במדינה. כמו כן, אזום הקמתו של גוף רלוונטי מיוחד על מנת שהציבור יוכל להעביר אליו מידע שיש ברשותו על מועמדים".

"אני מודה שבמקרה של נשיא המבחן לא יכול להיות הרף הפלילי בלבד, כי יש מידת מוסר שהגוף הבוחר והציבור צריכים לקחת בחשבון", ציינה לבני. "רק כך האחריות תוטל לא רק על המועמדים עצמם אלא גם על אלו שבוחרים אותם. הדברים האלה צריכים להאמר במיוחד ביום זה, ערב בחירת הנשיא הבא של מדינת ישראל, ולכן פתחתי בנושא זה".