הרב דוד לאו
הרב דוד לאו אבי חיון

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, מביע התנגדות חריפה להצעת החוק של ח"כ עופר שלח (יש עתיד) שאושרה בוועדת השרים לחקיקה ומאפשרת לאדם לסיים את חייו באמצעות מרשם רפואי.

לדברי הרב לאו, לרופא ניתן תפקיד לרפא, וכשאינו יכול לרפא "אין לו רשות להמית. מותר לתת משככי כאבים גם אם בהצטברותם תתקרב שעת המוות, אך לא להמית", אמר.

יצוין כי כל חברי ועדת השרים לחקיקה הצביעו בעד הצעת החוק, מלבד שרי הבית היהודי והשרה לימור לבנת. החוק יובא לקריאה טרומית בכנסת כבר בימים הקרובים.

אישור הצעת החוק גרם לזעם בקרב חברי הכנסת החרדיים. יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס אמר כי ''שוב הוכיחה הממשלה כי יש לה מטרה אחת בלבד: עקירת כל ערך יהודי".

"הממשלה איבדה גם את הערך לקדושת החיים שהיה יחודי מאז ומעולם לעם היהודי. מצמרר לחשוב, שרק לפני 70 שנה היו אלו הגרמנים שהגו לראשונה את המושג המתת חסד ובחרו להמית את הנכים, החולים והזקנים".

ח"כ יעקב אשר אמר בתגובה על אישור החוק כי "ממשלת ישראל חצתה היום עוד גבול וממשיכה את מלחמתה בקדשי ישראל ע"י פגיעה בערך קדושת החיים, הגיע הזמן לעשות המתת חסד לממשלה הרעה הזו".

ח"כ אורי מקלב אמר כי "ממשלת ישראל בהרכבה הנוכחי השילה מעצמה כל סממנים ערכיים ואישור הצעת החוק הינה איבוד הזהות היהודית הבסיסית, זהו וידוא הריגה לזהות היהודית של ממשלת ישראל".

בדבריו הוסיף "עשרות שנים ממשלות ישראל לדורותיהם לא שינו את החוק הקיים האוסר המתתו של אדם ואלו כאן הדברים עוברים בקלות כה רבה. הדברים מקוממים כשלעצמם!

"הממשלה הנוכחית פוגעת בכל חלקה טובה ביהדות החל בלימוד התורה וממשיך בדברים הבסיסיים ביותר בפגיעה בקדושת החיים. בל נשכח את העובדה שחוק זה עובר בהרכב בו נמצאת סיעת הבית היהודי בממשלה. האם כגרועים שבגויים משולה ממשלת ישראל? על זה מצינו "שישראל יורדים, יורדים הם מטה מטה".