שבוע הספר
שבוע הספר פלאש 90

עם פתיחתו של שבוע הספר מחדשת התנועה הליברלית החדשה את קריאתה לממשלת ישראל ולשרה לימור ליבנת לבטל את חוק הספרים ש"תוצאותיו הקשות כבר נראות בשטח", כדברי התנועה.

בתנועה הליבראלית קובעים כי "התוצאות ההרסניות של החוק כבר היו ידועות מראש והתרענו לגביהן מעל לכל במה אפשרית. השוואות בינלאומיות הראו כי מדינות אירופאיות שהטילו מגבלות על תמחור ספרים הוציאו 0.8-1.7 כותרים בשנה ל-1,000 נפש, בעוד מדינות שלא הטילו מגבלות כאלו הוציאו 1.14-5.8 ספרים ל-1,000 נפש".

בתנועה מציינים כי במהלך דיוני ועדת החינוך של הכנסת חזרו והצהירו השרה לבנת ויו"ר הועדה עמרם מצנע כי יבחנו את יישום החוק ואת השפעותיו. "כעת כשהנזקים של 6 חודשי פעילות ראשונה ניכרים בשטח ( ירידה של 20% במכירות) הגיע הזמן להסיק מסקנות ולהבין כי הנזקים שמפניהם התרענו מתגשמים בטרם יגרם נזק נוסף", אומרים שם.

בועז ארד, ממייסדי התנועה הליברלית החדשה, מזכיר כי "התנועה הכריזה על יום כניסת החוק לתוקף, ה-6 בפברואר כיום זיכרון לספרות הישראלית ותמשיך לציינו עד שיבוטל החוק. במהלך שבוע הספר תקיים התנועה החתמה לעצומה לביטול החוק. הנזקים ההרסניים של החוק ניכרים בשטח. אני קורא לשרה לימור לבנת להסיק מסקנות ולבטל את החוק לאלתר."

בתנועה מציגים שורת נתונים המעידים לדבריהם על צדקת טענותיהם נגד חוק הסופרים: "בשנת 2012 יצאו לאור כ-7,487 ספרים – שיא היסטורי לספר העברי - בשנת 2013 חלה ירידה בהוצאת ספרים חדשים. סופרים צעירים גילו כי ספריהם שהו מוכנים להוצאה לאור "הוקפאו" - לדוגמא ליאת רוטנר שנדחפה להוציא את ספרה. מאז כניסת החוק לתוקף המו"לים הוציאו לאור רק כ-150 ספרים לעומת כ-800 ספרים בחודשיים רגילים. עם כניסת החוק לתוקף ירדו תקבולי חנויות הספרים בעשרות אחוזים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הספריות הציבוריות מתייבשות ומגלות כי כעת תקציבן המוגבל אינו מאפשר להן לרכוש ספרים חדשים בהעדר הנחות. נירה כנה, מנהלת הספרייה האזורית בנחל שורק כותבת "חוק הספרים מעורר חששות כבדים לגבי יכולתן של הספריות להמשיך ולשמש מתווך יעיל זמין עדכני וחינמי בנושא הספרים". רשת סטימצקי שהובילה את יוזמת החקיקה בתחילת הדרך בתקווה לשיפור מצבה הגיעה לכדי פשיטת רגל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו