כבר קניתם את הספר "עזה כמוות אהבה"?

לרגל שבוע הספר אנו ממליצים לכם על ספר הביכורים של אור יזרעאלי העוסק בהתבגרות בשומרון לצד גיוס לצה"ל.

יעל רון , י"ג בסיון תשע"ד

כבר קניתם את הספר "עזה כמוות אהבה"?-ערוץ 7
הספר
אור יזרעאלי

מושיקו וחבריו מנסים להציל את הוואדי הסמוך לישוב בו הם מתגוררים בשומרון, מהוואדי הזה יש להם זיכרונות רבים מתקופת הילדות והנערות.

הספר, "עזה כמוות אהבה" של הסופר אור יזרעאלי מספר את סיפורם של מושיקו וחבריו, ההתבגרות בהתנחלות בשומרון, הקונפליקטים החבויים בתוך החברה הדתית בישוב תורני, סכנת החיים בנסיעה לישוב הסמוך, התגייסות לצה"ל והיתקלות באנשים שאינם תומכים ואוהדים את המקום ממנו אתה בא.

הכל כתוב בשפה קלילה, אמיתית הנעה בין החיים בישוב לבין החיים בעולם הצבאי. מרגע שהעיניים נחות על השורות הראשונות, קשה שלא להמשיך ולקרוא את הספר עד תומו.

"מינקות ועד לאחר השירות הצבאי התגוררתי בנווה דקלים שבגוש קטיף, עד לסוף הידוע", אומר הסופר יזרעאלי, "הספר עוסק בחיים באחד הישובים ביהודה ושומרון והוא לא מנותק מהביוגרפיה האישית שלי, עיקר עניינו הוא בצד האנושי של החיים בישוב והוא עוסק בקונפליקטים המוכרים בתוך החוויה הזו. זעקתו העיקרית של הספר, היא שמעבר לאידיאולוגיה ולקונפליקט המדיני והפוליטי, חיים במקומות האלו אנשים, בני אדם כמו כולם שאוהבים, שונאים, פוחדים ומחוברים מאוד להוויה הישראלית. אני חושב שזה סיפור השייך יותר לדור שגדל לתוך התנחלות, שלא כמו הדור שהגיע לשם לבנות, ולמד לחיות לתוך המציאות הברורה ושאינה ברורה מאליה".

זהו ספר הביכורים של יזרעאלי (32) המתגורר בישוב תקוע. יזרעאלי נשוי, אב לילד בן שנה ועוסק בעיתונות בעיקר בערוץ הכנסת, כאשר לפני כן עבד בידיעות ירושלים וכתב באתרים שונים באינטרנט.   

"על הספר עבדתי שנה, בסביבה הקרובה היה פרגון, אם כי התאכזבתי מעט שהחברה הדתית ומוסדותיה, האלו התומכים בהתיישבות בהתנחלויות לא נתנה לכך יותר במה ועידוד על אף הביקורת הטובות שנשמעו", מספר יזרעאלי, "לא ציפיתי לתמיכה אוטומטית במי שכותב ועוסק בנושאים אלו אבל בכל זאת קיוותי ליותר פרגון".

איזה תגובות שמעת על הספר?

"התגובה הכי מפתיעה שקיבלתי כמעט מכולם, היא שהספר מצחיק. אפילו תגובות כמו, 'נקרעתי מצחוק' היו בין הקוראים והמבקרים. אכן כתבתי עם מעט הומור וציניות אבל חשבתי שהספר רציני ואלו תיבולים שאולי ישעשעו את הקורא, זה ממש הפתיע אותי".  

איפה ניתן לרכוש את הספר?

"אפשר לרכוש את הספר באתר אינדיבוק, במוזיאון גוש קטיף ובמרכז קטיף, שם יש מבצע לכבוד שבוע הספר. וכן, על ידי הזמנה בכל חנויות הספרים המוכרות".

יש מחשבה על הספר הבא?

"כרגע  יש כמה כיוונים, אני רק צריך למצוא לכך יותר זמן ופניות, בכדי לצלול אל תוך עולם שבוראים מחדש, שורה אחר שורה".