אושר טרומית: אין להפלות עובד בשל מקום מגוריו

הצעת החוק של ח"כ מועלם רפאלי לאסור הפליית עובד בשל מקום מגוריו עברה בקריאה טרומית ברוב של 27 תומכים מול 12 מתנגדים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בסיון תשע"ד

שולי מועלם רפאלי
שולי מועלם רפאלי
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי האוסרת הפליית אדם בעבודתו בשל מקום מגוריו.

בהצעת החוק מוצע להוסיף את מקום המגורים לרשימת העילות שבגינן אסור למעביד להפלות בין עובדיו או בין דורשי עבודה.

הצעת החוק מבקשת להיאבק בקולות שנשמעו לאחרונה המבקשים להפלות באופן פסול בין עובד המתגורר במקום אחד לעובד המתגורר במקום אחר ללא סיבה מהותית המאבחנת בין העובדים מלבד מקום מגוריהם.

על פי ההצעה הפליית עובד בשל מקום מגוריו תהפוך לעבירה שדינה, ככל צורת הפלייה אחרת המוגנת בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, קנס העשוי להגיע לגובה של 150,000 ₪. "

ח"כ מועלם רפאלי הסבירה את הצעת החוק ואמרה כי "מקום מגורים של אדם מושפע מכל כך הרבה סיבות, ולא יכול להיות שישפיע על מקום הקבלה. ניקח למשל את מנהל בית הספר שמסרב להעסיק מתנחלים בגלל מקום מגוריהם, ואמר למורה שכאשר אותו מורה גר בחיפה הוא היה מוסרי וכשעבר לקריית ארבע הפסיק להיות מוסרי. צריך להגיד פה אמירה ברורה, אנחנו רוצים להגן על זכויות האנשים בכל מקום בו הם מבקשים לעבוד, ולמנוע הפלייה נוספת שמנסים מכל מיני כיוונים רעים להחדיר לתוכנו".

שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) השיב בשם הממשלה: "מפלגות השמאל הן בוודאי בעד שוויון זכויות לכולם אז אני לא מעלה בדעתי שהם יצביעו נגד, ואני מניח שמפריע להם מאוד שמתיישב שגר בשומרון מופלה לרעה. המבחן של לוחמי השוויון הגדולים הוא בשוויון שפחות מעניין אותם".

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) תקף את ההצעה וקבע כי "מטרתה של הצעה זו היא להכשיר סיפוח של השטחים הכבושים, ולנהוג בשטחים האלה כאילו הם בשטחה הריבוני של מדינת ישראל. ההצעה באה לתת גושפנקה חוקית למשהו שהוא לא חוקי וזה ההתנחלויות. לו ההצעה הייתה מדברת על אזרחים שבתוך מדינת ישראל, היינו מוחאים כפיים איך יצא משהו נורמלי ממפלגה גזענית".

27 ח"כים תמכו בהצעה ו-12 התנגדו לה. ההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה להכנתה לקריאה ראשונה