קוביית הגורל שנמצאה במזבח יהושע שבהר עיבל

בכנס מחקרי שיתקיים היום יוצגו מחקרים סביב יהודה ושומרון ובהם גם על ממצא נדיר: קוביית גורל שאותרה במזבח יהושע שבהר עיבל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בסיון תשע"ד

קוביית הגורל שנמצאה במזבח יהושע שבהר עיבל-ערוץ 7
אוניברסיטה בשומרון
פלאש90

בכנס מחקרי יהודה ושומרון שיתקיים היום (חמישי) באוניברסיטת אריאל תוצג שורת מחקרים סביב עברם של יהודה ושומרון לאורך התקופות השונות, בין השאר בהתבסס על ממצאים ארכיאולוגיים נדירים שנחשפו במהלך חפירות ארכיאולוגיות באזורים הללו.

בין המחקרים שיוצגו בכנס גם מחקר המתמקד בקוביית גורל ומשחק שהגלתה בחפירות הר עיבל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר דרור בן יוסף, איש רשות הטבע והגנים, שחקר את הקוביה והממצאים שסביבה ויציג את הממצאים בפני באי הכנס.

הקוביה המדוברת הינה קוביית אבן לבנה, יחידה במינה, שנמצאה בחפירות בהר עיבל. הקובייה נמצאה בפביסה על רצפת הסלע של מבנה שפורש כמזבח על ידי חופר האתר, אדם זרטל. סמוך לקובייה נמצאו קובעת מסקוריה (Scoria), גביע מחרס וחלק תחתון של קדרה מחרס שבבסיסה נקדח חור אליפטי. מידותיו של החור הותאמו למידות הקובייה. החוקרים משערים כי הגביע שימש להטלת הקובייה אל תוך הקדרה.

ד"ר בן יוסף מזכיר כי במזרח הקדום שימשו קוביות לגורל ולמשחק כפי שהדברים ידועים גם מהאמור בתנ"ך, המפורסם שבהם הוא הפור של המן אך גם הגורלות שהפיל יהושע כאשר איתר את עכן ושהפיל שאול כשאיתר את יהונתן כמי שהמרה את הוראתו שלא לאכול עד תום הקרב, גם גורלות אלה בוצעו להערכת החוקרים בקוביה מתוך אמונה שהגורל מבטא את רצון האל והקוביה אינה מורה על התוצאות באופן אקראי. גורל דומה בוצע גם בעת חלוקת נחלות הארץ על ידי יהושע.

בן יוסף מספר כי בתא השטח המדובר שבו אותרה הקוביה נמצאה גם חרפושית המשויכת לרעמסס, פריט שמעניק אינדיקציה באשר לתיארוך הממצאים מהמקום.

ד"ר בן יוסף נשאל אם ניתן להתקדם מעט בדמיון ולהרהר באפשרות שבקוביית גורל זו עשה יהושע בן נון עצמו את הגורל על חלוקת הארץ, שהרי המקום בו אותרה הקוביה הוא אתר מזבח יהושע שנחשף על ידי הפרופ' זרטל. לדבריו הוא עצמו נצמד לנתונים ואינו מעוניין להפליג בהשערות מעבר לנתונים שלפניו.

יצוין כי בטקסט נאו-אשורי מהמאה השביעית לפסה"נ (LKA 137) נזכר מפורשות הנוהג להטיל גורל באמצעות שתי קוביות: האחת קרויה "aban erši" - "הקובייה הנחשקת/הרצויה", והשנייה קרויה "aban la erši" - "הקובייה שאינה נחשקת/רצויה". לפי הכותב האשורי, הקוביות שאחת מהן הייתה שחורה והשנייה לבנה, נועדו לחזות את העתיד. ניתן אפוא להציע שהפביסה שנתגלתה בהר עיבל, נועדה לשמש למטרה זו.