מחסור חמור במורים למדעי הטבע

מספר המוסמכים להוראה בכל שנה הוא גדול ובאזורים שונים קיימת רוויה במורים, אך ישנם מקצועות בהם קיים מחסור ממשי. מה עושים?

ישי קרוב , י"ד בסיון תשע"ד

מקומות רבים בארץ רוויים בבעלי תואר בהוראה, אך מסתבר שכמות המורים הגדולה לא מתפרסת על כל המקצועות.

כך קורה שמספר המורים למדעי הטבע במערכת החינוך קטנה באופן משמעותי מאשר במקצועות אחרים.

בעקבות כך החליטו במכללת הרצוג להגביר את לימודי ההוראה של מקצוע זה, "מדובר בבעיה לאומית וקיים חשש שבתוך כמה שנים לא יהיה מי שיילמד את התחומים הללו", הסבירו במכללה, "מדינה בצמיחה לא יכולה להרשות לעצמה לוותר על לימודי מדעי הטבע של דור המחר".

ראש החוג למדעי הטבע, ד"ר יעל אוסטר, ציינה כי "הצורך במורים מעולים לתחומי הפיזיקה הכימיה והביולוגיה הוא עצום, וצפוי לגדול עם השנים. מערכת החינוך כולה ובעיקר האולפנות והישיבות התיכוניות זקוקות למובילי ומובילות מדע באיכות הגבוהה ביותר".

הלימודים לתעודת הוראה במדעי הטבע, כוללים מגוון רחב של נושאים, בתוכם כימיה, פיזיקה, מתמטיקה ובעיקר ביולוגיה שם ילמדו על בוטניקה, זואולוגיה, אקולוגיה, ביולוגיה של התא, ביולוגיה מולקולארית, גנטיקה והנדסה גנטית. 

על מנת 'לדחוף' סטודנטים ללמוד את מדעי הטבע החליטו במכללה אף על הענקת מלגות משמעותיות לסטודנטים שילמדו מקצוע זה ובעצם לממן להם אחוז ניכר משכר הלימוד. בישיבת הנהלה שקיימה המכללה נקבע כי המכללה תעניק מלגת קיום לכל סטודנט או סטודנטית שיירשמו למדעי הטבע. במשך כל שנה מתוך 4 שנות הלימוד של הסטודנט או הסטודנטית תעניק להם המכללה מלגת קיום בסך 5,000 ש"ח. מדובר בהטבה כוללת של 20,000 ש"ח לכל סטודנט. בנוסף לכך, בוגרי צבא ובוגרות שתי שנות שרות לאומי ייהנו משנת לימודים ראשונה חינם.

"זהו תואר מעניין ומאתגר", ציינו במכללה, "הוא יוקרתי ושייך למקצועות הריאליים ומאפשר הוראה במגוון מקצועות. מלגת הקיום שאנו נותנים היא הטבה נוספת לביטחון התעסוקתי ולהנאה המובטחת למי שיבחרו במקצוע המרתק הזה".

רקטור המכללה, ד"ר עזרא קהלני, הסביר "החלטנו להירתם לאתגר הלאומי ואנחנו מקווים שכל המכללות להכשרת מורים יבינו את החשיבות הגדולה בהכשרת מורים איכותיים במקצועות הללו ויבואו לקראת הסטודנטים על ידי הוזלת שכר הלימודים בחוג למדעי הטבע".

ד"ר קהלני מוסיף כי בנוסף למלגת הקיום והטבת בוגרי צבא ובוגרות שירות לאומי יש הטבה נוספת לכל החיים "כשבוחרים לימודים יש להתחשב בשוק העבודה. ישנם מקצועות רוויים כגון עריכת דין לדוגמה. מי שלומד משפטים חייב לקחת בחשבון את העובדה שאולי לא ימצא עבודה כעורך דין. לעומת זאת, סטודנט הבוחר ללמוד הוראת מדעי הטבע ימצא עבודה בקלות רבה, כי יש כיום ביקוש גדול למורים בתחום הזה".

להרשמה לחצו כאן