טרור אבנים בחווארה: 15 מקרים ב-3 שבועות

בעקבות סיכול הפיגוע בצומת תפוח, שניסה להוציא תושב חווארה, מורגשת עלייה בניסיונות הפיגוע בגזרה.

ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשע"ד

יידוי אבנים ביו"ש
יידוי אבנים ביו"ש
רויטרס

כוח מגדוד "שחם" של חטיבת הנח"ל עצר השבוע פלסטיני מהכפר חווארה לאחר שהשליך בקבוק תבערה לעבר רכב בסמוך ליישוב יצהר.

הפלסטיני, סטודנט באוניברסיטת שכם, נעצר לאחר שזוהה על ידי הכוח שביצע פעילות יזומה באזור. בחטיבה תופסים זאת כהישג מבצעי, עקב הקושי בתפיסת זורקי בקבוקי תבערה ועל רקע העלייה באירועי פח"ע באיזור, על הפיגועים האחרונים שסוכלו בצומת תפוח.

"בסביבות השעה חמש אחר הצהריים הכוח שמע פיצוץ וראה חשוד שברח צפונה", סיפר מ"פ מסייעת בגדוד, סרן בנצי שפיגלמן. "זיהינו אזרח ישראלי שסיפר שזרקו עליו בקבוק תבערה ומצאנו את הבקבוק על הכביש. פתחנו במרדף על פי התיאור של החשוד ותפסנו אותו רגע לפני שעלה על מונית שירות".

האירוע הזה הוא חלק ממגמת עלייה באירועי פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) שנצפה בשבועות האחרונים בגזרת שומרון.

ברצף זה בולט מספר גבוה יחסית של אירועים בכפר חווארה, אשר נחשב לרוב לכפר שקט באופן יחסי ושהכביש בו פתוח לתנועת כלי רכב ישראלים. בשבוע שעבר פתח תושב הכפר באש לעבר כוח צה"ל ומג"ב בצומת תפוח, באירוע שהסתיים בהריגתו של המחבל.

"רק בשלושת השבועות האחרונים היו כ-15 מקרים של זריקות אבנים בכפר", אמר סרן שפיגלמן. "בשבוע האחרון לפחות, מדובר בנגזרת של הסיכול של המחבל בצומת תפוח לפני שבוע, שהיה תושב הכפר. המטרה שלנו היא להרגיע את המגמה ולעמוד שוב על אפס אירועים. אנחנו רוצים שחווארה תחזור לשגרה, וזה גם האינטרס של הכפר".

גדוד שחם נמצא בתעסוקה מבצעית בגזרת שומרון בשבעת החודשים האחרונים. בחודש נצפתה ירידה בכמות זריקות בקבוקי התבערה על הצירים באזור, זאת בזכות פטרולים ומארבים שביצעו לוחמי הגדוד. דבר נוסף שסייע לירידה היה מעצרים של משליכי בקת"בים בשיתוף עם השב"כ, אשר עד כה סייע לצה"ל בעיקר במעצרים של חשודים בהחזקת נשק.

לדבריו של מג"ד שחם, האיום המרכזי שאיתו נאלצים הלוחמים בגזרה להתמודד הוא המפגע הבודד – אירוע שאין לו התרעה מודיעינית וההצלחה בסיכול שלו תלויה ישירות בלוחם שבשטח.

"המענה לאירועים כאלה תלוי בערנות של הלוחם או המפקד שבקצה", ציין. "באירועים כאלה אנחנו מעבירים מסר חד וברור שחייבים לסיים בניצחון. ככל שיותר אירועים מסתיימים בהצלחה שלנו אנחנו מניחים שכמות האירועים תהיה בשליטה, כי הצד השני יראה שהוא לא מצליח להוציא את הפיגוע לפועל".