הרשעים מהוואטסאפ - דעה

כמה מנוול צריך להיות אדם שמשקיע זמן ומאמץ בהפצת ידיעה זדונית ושקרית, שתיטע תקוות שווא בליבותיהם של רבבות.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ז בסיון תשע"ד

1. לאורך שעות הבוקר של יום שישי כבר ידעו רבים שיש שני נערים שנעדרים, וכי ההשערה שלפיה עובדים כוחות הביטחון היא שהשניים נחטפו.

השמועה עברה בצינורות שונים, רשמיים ולא רשמיים, זאת למרות האיפול המוחלט שהטילה הצנזורה על כל פרסום בנושא.

העובדה שרבים כל כך ידעו מה שאסרה הצנזורה לפרסם צריך להעלות שאלות על אפקטיביות הצנזורה במצבים מסוג זה, אבל זאת שאלה מקצועית שבטח יעסקו בה עוד בחודשים הקרובים.

2. אולם, תוך כמה שעות התחלפו השמועות העובדתיות, אלו שציינו את הפרטים הטכניים של מה שקרה, בשמועות מסוג שונה לגמרי.

הודעות שרצו, בעיקר באמצעות קבוצות באפליקציית "וואטסאפ", סיפרו על מבצע חילוץ מוצלח. השמועות עברו בשלב כלשהו פיתוח וכללו גם חייל הרוג במהלך המבצע.

אולם, שיאן של השמועות היה בהפצת הודעות כזב שקריות שהתחזו להודעות מטעם גורמים רשמיים כדוגמת דובר צה"ל.

מי שכתב את הודעות השקר, שכללו פרטים שונים שמעולם לא היה באף אחד מהם אפילו שמץ של אמת, הוא אחד שיודע איך הודעות כאלו נראות. אחרים הגדילו לעשות וייצרו פוטומונטאז' של הכותרת הראשית של אחד מאתרי האינטרנט בה כביכול מדווח על "סיום הדרמה" במבצע חילוץ מורכב.

לא מדובר בשמועות מהזן ה"קלאסי", כאלו שבהם חוסר דיוק מצטרף לחוסר דיוק ונוצרת שמועת שווא. מדובר בהטעייה מכוונת שנעשתה בכוונה על ידי אדם אחד או כמה אנשים שככל הנראה לא מבינים עד כמה נוראיות תוצאות מעשיהם.

3. כמה רשע צריך אדם להיות על מנת לחבר הודעה כזו, שמשמעותה עלולה להיות נטיעת תקוות שווא בקרב בני משפחה באחת משעותיהם הקשות ביותר? כמה מנוול צריך להיות אדם על מנת להלחיץ מאות ואלפי אימהות שבניהן משרתים ביחידות רלוונטיות, ששמועה על חייל שנהרג הופכת את קרביהן מחשש שזהו בנן האהוב?

הוואטסאפ הפך בשעות הבוקר והצהריים למכשיר של רשע, לא פחות. אשמים הם מפברקי הידיעות, ואשמים, אמנם במידה פחותה, מי שמפיצים אותן. כאשר משהו ביטחוני אסור לפרסום אפשר לפחות בשעות הראשונות להניח שיש סיבה טובה לזה שהוא אסור לפרסום. הניסיון לעקוף את האיסור באמצעות הפצת שמועות, שבסופו של דבר מתגלות כקשקוש גמור, הוא מנגנון של רשע שצריך לעקור.