קלוזה משווה את ההיסטוריה
קלוזה משווה את ההיסטוריה רויטרס

לאחר התבוסה שגרמניה הנחילה לכריסיטאנו רונאלדו ופורטוגל במחזור הפתיחה, גרמניה התכוננה למלחמה קשה לא פחות מול גאנה האפריקאית.

אין ספק שגרמניה היא הפייבוריטית הברורה על גאנה, אבל גם גאנה לא פראיירית ולא הגיעה למשחק הערב בעמדת אנדרדוג מובהקת. גאנה הפתיעה את עולם הכדורגל במונדיאל הקודם שנערך בדרום אפריקה, אז היא הגיעה עד רבע הגמר והפסידה לאחר דרמה גדולה לאורוגוואי. לקראת מונדיאל 2014 אפריקאים רבים תלו תקוות בנבחרת הצנועה, אך היא הוגרלה לבית קשה ביותר יחד עם גרמניה פורטוגל וארה"ב ונראה שאין סיכוי רב להוציא נקודות מבית שכזה.

לעומתה ניצבה לה נבחרת גרמניה שכבר שנים נחשבת לאחת מהנבחרות היותר טובות בעולם. בכל טורניר גרמניה מוזכרת כפייבוריטית לזכיה בגביע וברשותה שלושה גביעי עולם וכן ארבע הופעות בגמר. גם באליפויות אירופה גרמניה "דיברה" חזק כשהעפילה עד כה לשישה גמרים בהם ניצחה בשלוש פעמים.

הפרט הפיקנטרי המעניין במשחק הערב היה, שהמשחק הזה הוא בעצם דרבי של משפחת בואטנג. ג'רום בואטנג, בלמה של באיירן מינכן משחק בנבחרת הגרמנית, בעוד אחיו, קווין פריס בואטנג, המשחק בעמדת החלוץ בשאלקה, מתמודד דווקא בשורות הגנאים. שני האחים בואטנג הוחלפו עם תחילתה של המחצית השנייה.

המחצית הראשונה נפתחה בצורה חלשה ביותר, בעיקר בשל החום הכבד והלחות הגבוהה ששררו באצטדיון בפורטלזה. עד מהרה המשחק התפתח לכדי משחק מהיר ופיזי מאד, זאת למרות שהיה נטול שערים במחצית הראשונה. גאנה הייתה הנבחרת הדומיננטית יותר על המגרש וגרמניה הבינה מהר מאד שהחגיגה על פורטוגל לא תחזור על עצמה.

שחקני גאנה עלו למחצית השנייה בטירוף כשתקפו את הגרמנים ללא הרף. דווקא הגרמנים הם שעלו ראשונים על לוח התוצאות. היה זה בדקה ה-50 משער של מריו גצה הכוכב של הגרמנים אחרי הגבהה מרגלי תומאס מולר. הגנאים לא ויתרו הצליחו להשוות את התוצאה ואף להפוך אותה תוך שמונה דקות. כעבור עוד שמונה דקות חזרו הגרמנים למשחק כשמירוסלב קלוזה, שנכנס כמחליף דקה לפני כן, רשם היסטוריה כשכבש והשווה את שיא כיבושיו של רונאלדו הברזילאי. שיא כיבושים במונדיאלים השונים שעומד על 15 שערים. 

מהלך המשחק:

דקה 13: הזדמנות אדירה לגאנה! הקיצוני של ה"כוכבים השחורים", אטסו, בעט שטוח וחזק מרחוק אבל נוייר השתטח והדף היטב.

דקה 25: ההגנה של גאנה עמדה תחת מתקפה של נבחרת גרמניה שלא הצליחה ליצור מצבים ראויים. טוני קרוס החליט שנמאס לו ובעט כדור במרחק של 20 מטרים מעל השער.

דקה 32: בעיטה אדירה של קשר גאנה סאלי מונטארי משלושים מטרים מצאה את שוער גרמניה מוכן.

דקה 37: גצה קיבל כדור טוב מחוץ לרחבה ובעט חזק לשער, אך השוער המצוין של גאנה דאודה, עמד במקום וקלט.

דקה 50: שער לגרמניה! תומאס מולר, הכוכב הגדול במשחק הקודם הניח כדור מדויק על ראשו של מריו גצה. הכדור התגלגל מראשו של גצה לברכו ומשם לרשת גאנה.

דקה 54: 1:1 ושוויון בפורטלזה!! הגרמנים עוד לא גמרו את חגיגותיהם וכבר האפריקאים חגגו בעצמם כשאייו נגח לרשת של מנואל נוייר. 

דקה 63: מהפך! גאנה מובילים על גרמניה. ג'יאן כוכבה הגדול של הנבחרת האפריקאית כבש שער נפלא שהכה בתדהמה את הגרמנים. יש זמן רב עוד למשחק ולגרמנים להשוות ואף לנצח.

דקה 67: גאנה הייתה יכולה להכפיל את היתרון כשגם הפעם היה זה אייו שפרץ נפלא לאורך 50 מטר. למזלו הרע של אייו הוא התקשה במסירה האחרונה.

דקה 68: גאנה בטירוף. שוב פעם גאנה הביכה את הגנת גרמניה עם פריצות נהדרות והתקפות בגלים של האפריקאים. פריצות אלה כמעט ועלו לגרמניה בעוד שער כששוב פעם היה זה אייו שפספס בסנטימטר את הנגיחה לרשת החשופה של הגרמנים.

דקה 71: 2:2 שוויון היסטורי של קלוזה! בנגיעה הראשונה שלו בכדור, מירוסלב קלוזה הגרמני השווה את שיאו של רונאלדו הברזילאי עם שיא שערים של כל הזמנים במונדיאלים השנים. השיא עומד על 15 שערים ועוד שער אחד של קלוזה במדי הנבחרת בגביע העולם, יקבע כי הוא החלוץ הפורה ביותר בעולם במהלך משחקי גביע העולם. גרמניה משווה את התוצאה כשנשאר עוד הרבה זמן למשחק וכעת גרמניה בטירוף.  

דקה 83: החמצה גדולה של מולר. החלוץ קיבל כדור ענק משויינשטיינגר אבל בלמה המצוין של גאנה, דאודה, הרחיק לקרן.

דקה 89: הזדמנות אדירה לקלוזה להפוך למלך השערים של כל הזמנים. החלוץ הגרמני קיבל כדור מאוזיל אבל בעט מקרוב ליד הקורה.

בסיום המשחק ירדו שתי הקבוצות עם תוצאת תיקו מכובדת ומשקפת. לאחר המשחק זהו המצב בבית מספר 7: גרמניה במקום הראשון עם 4 נקודות. ארה"ב במקום השני עם 3 נקודות ומשחק חסר. גאנה במקום השלישי עם נקודה אחת. פורטוגל במקום האחרון עם אפס נקודות כשגם לה משחק חסר.

המחזור יושלם מחר עם משחקה של ארה"ב נגד פורטוגל. במחזור הסיום של הבית המותח הזה גרמניה תפגוש את ארה"ב ופורטוגל את גאנה. ללא ספק משחקים מותחים במיוחד מחכים לנו בבית הנפלא הזה.

הרכבי הנבחרות:

גרמניה: מנואל נוייר, ג'רום בואטנג, פר מרטסאקר, מאטס הומלס, בנדיקט הובדס, מסוט אוזיל, פיליפ לאם, סמי חדירה, טוני קרוס, מריו גצה ותומאס מולר.

גאנה: אדם קווראסיי, דניאל אופארה, ג'ונתן מנסה, ג'ון בוי, קוג'ו אסמואה, כריסטיאן הטסו, קווין פרינס בואטנג, מוחמד ראביו, סולי מונטארי, אנדרה איוו, אסמואה ג'יאן.