הסוכן של גרמניה פעל לטובת בריטניה

איך מצליחים לגרום לאדם לרגל עבור מדינת אויב, ואיך הצליחו הבריטים להשתמש במרגל כסוכן כפול?

ישי קרוב , כ"ד בסיון תשע"ד

ארמון בקינגהם
ארמון בקינגהם
רויטרס

סוכן זיג זג
בן מקנטייר
הוצאת עם עובד, 339 עמ'.

אדי צ'פמן היה בסך הכל עבריין בריטי צעיר ונלהב להרפתקאות, עד שנכלא באי ג'רזי בעת שנכבש על ידי הגרמנים. מכאן העלילה התחילה להסתבך...

בהוצאת "עם עובד" מוציאים את ספרו של בן מקנטייר, "סוכן זיג זג", המתאר את חייו מלאי התהפוכות של הסוכן הכפול שהפך אדי צ'פמן להיות.

הספר סוקר את חייו של צ'פמן מאז ילדותו ועד לאחר סיום מלחמת העולם השניה, בה היה לו חלק נכבד בהצלחותיה של בריטניה.

עבריין שישב בכלא אינספור פעמים על פריצות וגניבות כבר עוין את שירותי הביטחון הבריטיים, והגרמנים עשו בכך שימוש, וגייסו אותו לשירותיהם.

צ'פמן הועבר לצרפת הכבושה ושם עבר הכשרה גרמנית כמרגל וכחבלן. עם סיום ההכשרה המקיפה, ולאחר שהובהר לו שיפסיד הרבה אם יערוק משירות הביון הגרמני כי הבריטים יכלאו אותו, הוא הוצנח לבריטניה.

אלא שחלק מתכונותיו היו גם חוסר נאמנות והפכפכות, יחד עם אופורטוניזם עז. כפי שמחבר הספר הגדיר: "ההבדל בין חושי המרגל והגנב אינו רב, שניהם עוסקים בסחורה גנבה. מחיר המידע נקבע לפי מידת הרעב של הקונה, אבל השוק שייך לסוחרים".

מיד לאחר שהוצנח בבריטניה כמרגל גרמני, גויס צ'פמן לשירותי המודיעין הבריטיים כסוכן כפול. הוא העביר לגרמנים מידע שגוי וסייע בהטעיית ההפצצות הגרמניות, יחד עם מסירת מידע רב ערך על ההנתהלות הגרמנית שנחשף אליה. סופו של צ'פמן שפוטר לפני סוף המלחמה משירותי הביון, בשל איבה אישית של הקצין הממונה עליו, אך כאיש בעל קשרים בעולם התחתון הוא הצליח לחזור לחיי השגרה שלו.

בספר, מלבד שרטוט דיוקנו הצבעוני של צ'פמן, גם היכרות עם המלחמה מזוית פחות מוכרת: מגייסי המרגלים משני הצדדים, המאבק העיקש להשגת מידע ולהשתלת מרגלים, וההשלכות של כל הצלחה או כישלון.

כל אלו הופכים את הספר מספר המתעד פרשה היסטורית גם למותחן פסיכולוגי מרתק.