חממות בבקעה
חממות בבקעהחגי הוברמן

בזמן שבעולם מחרימים תוצרת חקלאית מיישובים שמעבר לקו הירוק, בין השאר מיישובי בקעת הירדן – דווקא ברשות הפלשתינית יש מי שהתוצרת החקלאית שלו מרוויחה משיתוף הפעולה עם חברות בבקעת הירדן.

חברת קומפוסט אור, שבבעלותה המפעל הגדול ביותר בישראל לייצור קומפוסט מבוצת שפכים הנמצא בבקעת הירדן, הופכת את מה שנחשב בעבר לנטל אקולוגי – לקומפוסט איכותי המקטין את הצורך בדישון כימי.

בחברה, כמו במפעלי תעשייה רבים ביהודה שומרון ובקעת הירדן מועסקים אלה לצד אלה יהודים וערבים ובאחרונה החלה תוצרת המפעל שעד כה נמכרה ברחבי הארץ להימכר גם לחקלאים ברשות הפלשתינית. זאת על אף הקריאות בעולם להחרמת התוצרת הישראלית ביו"ש ובבקעה.

החקלאים הפלשתינים העושים שימוש בתוצרת המפעל מגיעים ברובם מאזור בקעת הירדן עצמה, אזור בו הקרקע מליחה ומקשה על גידול חקלאי.

דניאל אונגר, מנכ"ל קומפוסט אור, בוגר הטכניון בחיפה שתכנן בעצמו את המכונות הייעודיות הפועלות במפעל, מתייחס לשוק החדש שנפתח בפני המפעל שלו וגם לקריאות להחרמת תוצרת ישראל מבקעת הירדן ומיו"ש: "הגאווה הגדולה שלנו היא שהצלחנו להגיע למצב שבו 100% מהבוצה והגזם שנכנסים למפעל הופכים למוצר שמסייע לחקלאים, ישראלים ופלשתינים כאחד, ולמעשה המפעל לא מייצר כלל פסולת. בימים שבהם יש מי שבוחר להחרים תוצרת ישראלית אנחנו גאים שהמוצר שלנו מסייע גם לחקלאים בבקעה ובכל ישראל – וגם לחקלאים ברשות הפלשתינית. אנחנו ההוכחה שאפשר להגיע להישגים גדולים באמצעות שיתוף פעולה".