נפרדים מעדנה ארבל
נפרדים מעדנה ארבל צילום: פלאש 90

מערכת המשפט נפרדה אתמול (א') בחיבוק גדול ובמחמאות לרוב משופטת בית המשפט העליון בעשור האחרון, השופטת עדנה ארבל.

תוך ציון קורותיה המשפטיים של ארבל תוארה ארבל כשופטת שדגל זכויות האדם מוביל אותה בפסיקותיה ואיתו היושר והצדק. לעומת זאת נראה כי פרשה חמורה אחת הועלמה, אולי במכוון ואולי בשל זיכרון לקוי, מהסיקור הזה – פרשת אבישי רביב.

על הפרשה ההיא שבה עמלה ארבל, אז פרקליטת המדינה, על מנת למנוע את העמדתו לדין של הפרובוקאטור אבישי רביב שפעל להכפשת הימין בשם השב"כ, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם המשפטן עו"ד איתמר בן גביר המציין כבר בפתח הדברים כי לא רק הפרשה הזו נעלמה מעין התקשורת הישראלית אלא גם פרשות נוספות כדוגמת פסיקותיה בתקופה שלפני העקירה והגירוש מגוש קטיף. זאת כאשר הנפיקה ארבל פסקי דין תקדימיים שאיפשרו את מעצרם של מפגינים.

על פרשת אבישי רביב קובע בן גביר כי מדובר בהחלטה אומללה של ארבל, החלטה שהתנהלה במחשכים, בלשכת היועץ המשפטי לממשלה ביום ה-16 ליוני 96'. היה זה במסגרת סיכום הדיון על אותה השבעה של הארגון הפיקטיבי 'אי"ל', השבעה שהתקיימה בהפקתו של אבישי רביב ותועדה על ידי כתב הערוץ הראשון איתן אורן.

מפרוטוקול הדיון "אפשר לטעות ולחשוב שישראל היא רפובליקת בננות", אומר בן גביר המתאר כיצד ארבל כפרקליטת המדינה העלתה מחשבות כיצד נכון יותר לסגור את התיק מבלי למשוך תשומת לב ציבורית, האם נכון לעשות זאת כסגירת תיק ללא ראיות או מחוסר עניין לציבור וכל זאת על מנת שלא לחשוף את מעשי השב"כ בפרשה.

"כל משפטן שיקרא את הדברים יתפלץ וישאל איך דיון שכזה מתנהל ללא שיקול דעת משפטי מקצועי", אומר בן גביר המעלה הערכה ולפיה עוד ועוד סוגיות נסגרות במחשכים המשפטיים באופן שכזה ומתוך מגמות זרות ובלתי מקצועיות.

בהתנהלותה של השופטת ארבל מוצא עורך הדין בן גביר עדות נוספת למדיניות ה'חבר מביא חבר' המאפיינת את צמרת המשפט הישראלית. הוא מזכיר את ידידותה של ארבל עם עורך הדין שי ניצן שהוא עצמו מ"נערי בייניש", כהגדרתו של בן גביר וארבל ובייניש ידועות בעצמן בחברותן האישית זו עם זו. בן גביר תוהה כיצד זה ניצן כפרקליט מדינה מופיע בפני ידידתו ארבל השופטת כאשר בנוסף הוא מתלמידיה וממקורביה של ידידתה נשיאת העליון בדימוס בייניש. "זו בעייתיות שמצריכה מחשבה", אומר בן גביר.

יצוין כי בשעתו העריכו פרשנים לא מעטים כי ארבל עמלה רבות לסגירת תיקו של אבישי רביב על מנת לחפות על האישור שהוענק להפעלת רביב מידיה של ידידתה השופטת בייניש כאשר כיהנה כפרקליטת מדינה בתקופת הפעלתו של רביב.

"הם הולכים לאותם קונצרטים ורובם מצביעים לאותה מפלגה", אומר בן גביר המזכיר את מאמציו של חבר הכנסת יריב לוין להוביל שינוי חשיבה בנושא זה של מינוי השופטים שלדבריו "לא רק חבר מביא חבר אלא גם חבר מגונן על חבר". עם זאת לטעמו מדובר בפעילות פרלמנטארית מעטה ובלתי מספקת.

"הייתי מצפה שהפוליטיקאים שלנו לא יפעלו רק בנושאי ביטחון, שיכון ודתות אלא גם ינסו להתמודד עם המציאות המשפטית של חבר מביא חבר, מציאות שמונעת ייצוג לכלל המגזרים בישראל ולא מדובר רק במתיישבים. איפה החרדים במערכת המשפט?", הוא שואל.

באשר להתנהלותה של ארבל בימי טרום העקירה מזכיר בן גביר כיצד התנהלה עם מעצרם של שני צעירים שיצאו לחסום כבישים, כפי שעשו לימים גם דפני ליף וגם המוחים מקרב האופנוענים. בן גביר מזכיר כי ארבל ושי ניצן שינו את סטטוס העברה של חסימת כבישים לסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ובכך הפכו את העברה לחמורה פי כמה, אך בנוסף לזאת אישרה ארבל באופן חסר תקדים את מעצרם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם, מעצר שיכול להימשך חודשים ארוכים בה בשעה שמעצרים על עברות דומות היו מסתיימים בתוך שעות או יממה.

בן גביר לא מקבל טענות לפיהן מדבור היה בהחלטה מקצועית משפטית ומציין כי התובעת נגד שני הצעירים המוחים הייתה עורכת הדין דניאלה בייניש, ביתה של דורית בייניש, חברתה של ארבל.

עם כל זאת מזכיר בן גביר לקראת תום דבריו את החלטותיה של ארבל לטובתו במשפטו נגד עורך מעריב המנוח אמנון דנקנר שכינה אותו 'נאצי קטן', החלטה שבה נקבע כי אכן דנקנר הוציא לעז על בן גביר אך ישלם פיצוי של שקל בלבד. כמו כן עולה גם החלטתה, החלטה שלא התקבלה, להעמיד את אריאל שרון לדין בפרשת האי היווני, "היו לה החלטות חשובות. אני חייב לציין שעדנה ארבל נתנה החלטות בנושאי שחיתות ציבורית וזכויות אזרח וצריך לזכור זאת, ועם זאת לא לטאטא את הביקורת, להציף אותה ולומר אותה בצורה ברורה וגלויה".