גלעד שליט.
גלעד שליט.פלאש 90

הפרשן הבכיר שמעון שיפר מהעיתון 'ידיעות אחרונות' לא הופתע לשמוע כי המחבל שרצח את ניצב משנה ברוך מזרחי הי"ד שוחרר בעסקת שליט.

שיפר מספר הבוקר בטורו, "באוקטובר 2011, ימים אחדים אחרי שובו של גלעד שליט לחיק משפחתו, השתתפתי בפגישה מצומצמת עם נועם שליט וגלעד. בפתח הפגישה הצביע עליי נועם שליט ואמר לבנו: "אתה רואה את האיש הזה — במשך חמש שנים הוא עשה כל מאמץ למנוע את שחרורך משבי חמאס, הוא כתב נגד העסקה".

לא הגבתי לדברים הקשים האלה. אין לנו רשות להתווכח עם הורים שבנם נעלם יום אחד מחייהם בנסיבות טרגיות, וצריך לגלות הבנה מלאה למאמץ הבלתי נלאה שהם משקיעים בניסיון להחזיר את יקירם. אבל כשהדברים מגיעים לשולחנו של הקברניט, של ראש הממשלה, מותר לנו לצפות ששיקול דעתו יהיה נקי מהשפעות של הורים ושל שדולות כאלה ואחרות", כתב.

שיפר, שסיקר ראשי ממשלה רבים, טוען "נתניהו לא עמד בלחץ של דעת הקהל, חרף האזהרות שהשמיעו בפניו בכירים במערכת הביטחון — ששחרור סיטונאי של יותר מאלף רוצחים שידם מלאה בדם יעודד חטיפות של ישראלים כאמצעי מוכח לשחרור נוסף של אסירים שנשפטו למאסרי עולם. ולכן אף אחד לא צריך להיות מופתע מהרצח הנורא של קצין המשטרה ברוך מזרחי בערב פסח.

קודמיו של נתניהו לא היו מוכנים להיענות לדרישות חמאס שהכין רשימה של גדולי הרוצחים, בהם גם כאלה שלא היה ספק שישובו לגדל דור חדש של טרוריסטים. הסיכון הטמון בשחרור האסירים בתמורה לגלעד שליט הוא לא רק במספרם אלא בכישוריהם. נתניהו למעשה סימן לחמאס ולארגוני הסירוב הפלסטיניים את המתווה לשחרור האסירים בעתיד: חטיפה של נערים, חיילים ואזרחים וכניעה שתוביל לעוד עסקה".

שיפר מציין בטורו כי ראש השב"כ יורם כהן קיבל חודשים אחדים אחרי כניסתו לתפקיד עסקה אפויה, כלשונו והזכיר כי קודמו יובל דיסקין הביע התנגדות נחרצת לשחרור 125 אסירים מהרשימה של חמאס. השב"כ הצליח לחלץ מחמאס הסכמה שאותם אסירים יוגלו לעזה. עכשיו נדרשת ממשלת ישראל להתמודד עם התוצאה של החלטתה האומללה. משוחררי עסקת שליט חוזרים ותופסים מקום מרכזי בתכנון המערכה הבאה מעזה ומהגדה נגד ישראל, כתב הבוקר.

"מה שקרה בערב פסח מוכיח שראש ממשלה שאין לו קווים אדומים ימצא את עצמו נסחט פעם אחר פעם. אין שום משמעות להצהרות של ראשי המפלגות שמבטיחים לנו שבעתיד לא ישוחררו מרצחים. כל עוד ראש הממשלה לא מסוגל לעמוד בלחץ הציבורי, וכל עוד הוא ממשיך להימנע מניהול משא ומתן על הסדר עם הפלסטינים — גם אם ישלימו בכנסת את החוק שאמור למנוע מהנשיא לחון אסירים שרצחו ישראלים, לא תהיה לכך שום השפעה על נתניהו", כתב שיפר הבוקר.