סגר. השופט שפיצר
סגר. השופט שפיצר אתר בתי המשפט

ועדת הכספים אישרה היום (ג') תקנות מיוחדות, שיאפשרו להנהלת בתי המשפט, לעודד שופטים שפרשו לגמלאות, לחזור ולשמש שופטים במעמד "שופט עמית" ע"י קביעת שכר לשעה בגובה 301 ש"ח.

הדבר נועד על-מנת להוות תמריץ לשופטים בדימוס, לעבוד במשרה חלקית במקומות בהם בתי המשפט עמוסים וקיימת סחבת בטיפול בתיקים.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הוביל את אישור התקנות ואמר ש"יש לעשות הכל על-מנת לקצר הליכים בבתי המשפט ולהקל על המערכת בטיפול במאות אלפי תיקים פתוחים. יש לקוות, כי עתה שופטים רבים שפרשו, יחזרו באופן חלקי למערכת ויפחיתו מעט מהלחץ בבתי המשפט ויתרמו למאמץ להפחית את תופעת עינויי הדין".

מנהל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר: "הסתייעות מערכת המשפט בשופטים שפרשו ממנה נדרשת במיוחד כיום. יש חובת פרישה בגיל 70 ויש נקודות יציאה מוקדמות מזה. יש 750 אלף תיקים בשנה עומס על כ- 700 שופטים ורשמים. העומס יוצר עיכוב בטיפול ולכן נמצא פתרון של 'שופט עמית', שנותן יתרון של גמישות ניהולית, בכך שניתן להציבו בכל פעם בבית משפט אחר. למשל בוועדות שחרורים שבראשן עומד שופט; השנה בערך 17 אלף תיקים וזה מובהק לשופט עמית".

לדבריו, "מי שפרש מעל גיל 70 יוכל להשתלב במשרה חלקית. שכר הבסיס: 301 ₪ לשעת עבודה ועל זה יש תוספות לשופטים מחוזיים בתיקים מורכבים ולכל היותר תוספת של בין 10% ל- 15% לכל היותר. שופט בדימוס שהולך לעבוד כבורר או כמגשר התעריף שלו גבוה פי 5 ופי 6. התעריף של 301 ₪ סכום בסיס לא עומד בפרופורציה לכושר ההשתכרות. תוספת של 15% בתיקים מורכבים. תוספת 10% על עבודת הכנסה וכתיבה. 10% על כל שעה של הימצאות בבית המשפט, אם תאושר לו התוספת ע"י מנהל בתי המשפט".

במענה לשאלות רבות של חברי הכנסת, הוסיף שפיצר, כי "שופטים בפנסייה צוברת הפנסייה שלהם הרבה יותר נמוכה, בין רבע לשליש לפנסייה שמקבל שופט בפנסייה תקציבית. בין 15 – 18 אלף ₪ בברוטו לצוברת ל- 40 – 50 אלף ₪ בברוטו התקציבית. כיום יש כ- 90 שופטים עמיתים והמטרה להכפיל את מספרם. תקציבית מדובר בסדר גודל של כ- 5 מיליון ₪ עבור כל השופטים העמיתים במערכת. בתוך שנה ניתן לוועדת הכספים, דיווח מפורט של אופן הפעלת מערך שופטים עמיתים".

היועץ המשפטי למערכת בתי המשפט, ברק לייזר: "שופט שיושב כשופט עמית הוא שופט לכל דבר ולא מורשה לעסוק שום דבר אחר. שינוי התעריף יהפוך את המשרה הזאת להרבה יותר נחשקת בהשוואה למצב עד היום. השופט עצמו צריך לדאוג להפריש את ההפרשות מהשכר, וכן לגבי יתר התנאים כגון חנייה, נסיעות וכד'".

שפיצר הוסיף עוד: "גיבשנו תכנית יחד עם אגף התקציבים לשיפור המצב ע"י הגדלת מכסת תקני השופטים על-מנת להצליח להתמודד עם האתגרים, כולל סגירת תיקים ישנים. העיקר הגמישות הניהולית כי אם ממנים שופט למשפט מסויים לא ניתן לנייד אותו, זה מורכב יותר ואילו שופט עמית כן ניתן לנייד בין בתי המשפט. תקרת השכר באה על-מנת למנוע מצב שבו שופט בפנסייה תקציבית יתומרץ לפרוש מוקדם יותר למשל בגיל 60 או 65 על-מנת להתמנות כשופט עמית כי הוא כפוף למגבלת השכר. מתווה ההעסקה הוא קבלני, הוא לא משולם מתקציב שכר אלא מתקציב קניות והוא עובד עם חשבונית. זה לא שכר אלא תשלום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו