לבנת פורן לא תוכל לספק יותר שירותים משפטיים

בית המשפט העליון קבע היום כי לבנת פורן לא תוכל לספק יותר שירותים משפטיים.

אבי חיים , כ"ז בסיון תשע"ד

בית המשפט העליון בהרכב של שלושה שופטים, קבע היום (רביעי) כי לבנת פורן לא תוכל לספק יותר שירותים משפטיים.

בית המשפט העליון התרשם, כי השירות המוצע במרכזים למימוש זכויות רפואיות, אינו מתמצה בסיוע טכני ואדמיניסטרטיבי, וכי בייעוץ, הכוונה והדרכה מהותיים מול הגופים הרלוונטיים, כראיה הוא הביא את שכר הטרחה הגבוה שנגבה על ידי המרכז ללקוחותיו לגבי פתיחת תיק.

בית המשפט ציטט את קביעת המחוזי כי עובדי המרכז לרבות אלה המספקים את הייעוץ הראשוני באשר הזכויות המגיעות ללקוח, לא זכו להכשרה הולמת את השירות המסופק על ידם. זאת החובה על עורכי הדין להיות בקיאים בעניין, בו הם עוסקים.

בית המשפט קבע באופן מפורש כי אין מקום לאפשר לעובדי המרכז לאבחן את זכויותיהם של הלקוחות ולייעץ להם באשר למסלולים שבהם רצוי לתעל את תביעותיהם. בפעולות אלה טמון שיקול דעת ממשי ובעל מורכבות, שהפעלתו בצורה לקויה עלולה לחשוף את הציבור לנזקים, מבלי לספק את ההגנות שחוק לשכת עורכי הדין נועד להקנות לו.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, בירך על פסק הדין ואמר כי "פסק הדין מהווה אבן דרך חשובה בתופעה המתגברת של הסגת גבול מקצוע עריכת הדין. בית המשפט הבהיר למעשה את המצב המשפטי והציב גבולות ברורים בכל הנוגע למתן שירותים משפטיים מתוך ראיית טובת הציבור, שיהיה זכאי לקבלת שירותים רק מאלו שהוסמכו והוכשרו לכך. ראש הלשכה ברזילי הוסיף, כי: "הלשכה מעמידה את המאבק במסגי גבול המקצוע בראש סדר העדיפויות ותפעל ללא לאות למניעת פעילותם הבעייתית".